válkaČeskoslovenskoobjevy

Papež Klement VI. vyhlásil, že kdo zemře na mor, tomu budou odpuštěny hříchy

Papež Klement VI. vyhlásil, že kdo zemře na mor, tomu budou odpuštěny hříchy
Zdroj: Wikimedia Commons

Ve 14. století se papežský stolec přesunul do Avignonu a v tomto městě se úřadu ujalo celkem sedm papežů. Jedním z nich byl papež Klement VI., progresivní a pokrokový muž, který v mnohém předběhl svou dobu.

Tomáš Chalupa 24. února 2021

Úřadu se ujal v době, kdy vůbec poprvé Evropa naplno poznala zhoubný mor, který se na kontinent šířil z východu. Klement se aktivně snažil najít lék na tuto hrozbu, která doslova devastovala Evropu. Shromáždil kolem sebe učence, aby hledali odpověď. Někteří mu radili obklopit se loučemi s tím, že jen oheň dokáže mor zničit. Kupodivu to fungovalo, byť z jiného důvodu, než si učenci mysleli. Oheň nezaháněl mor jako takový, ale infikované vši, které ho roznášely. Takže papež obehnán loučemi byl v bezpečí.

V Avignonu ale řádil mor dál. V roce 1343 došlo veškeré místo na hřbitovech a mrtvé nebylo kam pohřbívat. Mrtví leželi na chodnících, což dále šířilo nákazu. Opět to byl Klement VI., kdo přispěchal s řešením. Vysvětil celou řeku Rhônu, takže bylo možné házet mrtvé do řeky, jejíž proud je unášel pryč, a bylo to bráno stejně jako pohřeb do vysvěcené půdy hřbitova.

Další věcí, kterou musel Klement VI. vyřešit, byli Židé. Ve společnosti sílily antisemitské nálady a mnoho lidí obviňovalo z propuknutí moru Židy. Docházelo k lynčům a útokům, takže Klement vydal papežský výnos, že Židé jsou nevinní, a naopak kdo ukazuje na jejich vinu nebo páchá na nich násilí, je sám posedlý ďáblem.

Thumbnail # Italskou malířku mučili, aby odvolala znásilnění. Násilníka pak omilostnil papež
Mohlo by Vás zajímat:

Italskou malířku mučili, aby odvolala znásilnění. Násilníka pak omilostnil papež

Nakonec se rozhodl pro další úlevu pro umírající. Ti totiž neměli prakticky žádnou možnost na duchovní zaopatření před smrtí, k nakaženým nikdo chodit nechtěl, a to platilo i pro kněze. Papež vyhlásil, že každý, kdo zemře nebo zemřel na mor, odchází do nebe očištěn ode všech hříchů stejně, jako by dostal od kněze poslední pomazání. Pro středověkého zbožného člověka bylo toto naprosto zásadní a šlo ze strany Klementa VI. o velké gesto.

Klement VI. však nebyl až tak zcela kladnou postavou dějin, jak by se mohlo zdát. Do úřadů rád obsazoval své příbuzné, devět z deseti kardinálů bylo z jeho rodiny. To nic nemění na tom, že za jeho panování se z Avignonu stalo centrum vzdělanosti a kultury.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu