válkaČeskoslovenskoobjevy

Panjandrum vypadal jako pouťová atrakce, měl však prorazit Atlantický val

Panjandrum je jeden z největších "failů" v historii vojenství. Zbraň byla nebezpečná svým vlastním vojákům a místo zničení Atlantického valu zabila při testech psa.

Tomáš Chalupa 19. května 2016

Byla to dvě velká kola opatřená po obvodu raketami. Spojená byla mohutnou osou ve tvaru bubnu. Uvnitř bubnu byly umístěny trhaviny, které měly po nárazu do bunkrů Atlantického valu vybuchnout. Teoreticky všechno vypadalo funkčně a nadějně, Britové se těšili, že díky této zbrani rozmetají opevnění Němců a bez větších ztrát proniknou na pláže. Jenže testy ukázaly, že zbraň nelze řídit a je stejně nebezpečná pro nepřítele jako pro vlastní vojáky. Nepomohlo přidání třetího kola ani pokusy s ovládacími kabely. Přes všechny neúspěchy se velení rozhodlo v lednu 1944 pro ostrý test.

Začátek byl slibný, rakety se úspěšně zažehly. Kolo se roztočilo a začalo se pohybovat vpřed a zrychlovat. Pak se ale začalo nekoordinovaně otáčet a řítilo se přímo na přihlížející generalitu, která začala ve zmatku prchat. Odskákal to pes jednoho generála, zasažený uvolněnou raketou. Test skončil katastrofou a ostudou. Bylo jasné, že Atlantický val Panjandrum neprorazí a nikdo s tím ani nebude začínat. Bojovat se opět bude muset klasicky, puškami a granáty.

V roce 2009 skupina vojenských nadšenců postavila přesnou imitaci tohoto pekelného kola a kupodivu se jim podařilo ji uvést do provozu, aniž by kohokoliv zabila.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu