válkaČeskoslovenskoobjevy

Panenská duha: jeden z nejdražších opálů světa jde poprvé na výstavu

Panenská duha: jeden z nejdražších opálů světa jde poprvé na výstavu
Zdroj: weather.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Velmi vzácný drahokam, jehož hodnota se odhaduje na 1 milion australských dolarů, bude poprvé vystaven toto září v Jihoaustralském muzeu v Adelaide. Panenská duha, jak se nádherně zbarvenému opálu přezdívá, je velký jako lidský palec a váží 72 karátů. Trvalo miliony lety, než se tento přírodní div utvořil.

Markéta Oderská 31. srpna 2015

Opál Panenská duha byl objeven v roce 2003 v opálových polích v hornickém městě Coober Pedy na jihu Austrálie. Zatímco běžné opály jsou neprůhledné, tento patří k poměrně vzácnému druhu drahého opálu a hraje všemi barvami duhy. „Vypadá téměř jako živý,“ říká o něm ředitel muzea Brian Oldman. „Zdá se, jako by byl v neustálém pohybu tím, jak se přes něj světlo láme. Duha je vhodný způsob, jak to popsat. Žluté, červené, modré a černé odstíny barev prosvítají tímto úžasným drahokamem a neustále se mění podle toho, jak se kolem něj pohybuje světlo. Je to přírodní trik a přírodě trvalo sto milionů let, než toho dosáhla,“ popisuje kouzlo vzácného minerálu Oldman.

Panenská duha – jeden z nejdražších opálů na světě

Panenská duha – jeden z nejdražších opálů na světě

V době, kdy se Panenská duha začala formovat, běhali po planetě dinosauři a většinu centrální Austrálie, odkud opál pochází, pokrývalo obrovské vnitrozemské moře, v němž žili prehistoričtí mořští plazi zvaní plesiosauři. Když zemřeli, klesli na dno moře a na jejich mrtvá těla se vršily sedimenty. Moře ale později vyschlo a země se proměnila v poušť, čímž se zvýšila hladina kyselosti ve svrchních vrstvách pískovce. Tím jak pískovec zvětrával, uvolňoval se z něj oxid křemičitý a pronikal dolů do jílovitých vrstev, v nichž ležely pohřbené kosti a schránky rozkládajících se živočichů. Dalším zvětráváním se úroveň acidity snížila, což umožnilo křemičité gelové hmotě s 10procentním obsahem vody ztvrdnout do opálu uvnitř různých dutin a organických schránek, anebo vsáknout se do kostí a vytvořit tak repliku jejich vnitřní stavby. Tímto způsobem vznikla nejen Panenská duha, ale i opál zvaný Addyman plesiosaur, což je opalizovaný skeleton šestimetrového plesiosaura. I tento nejdražší druh opalizované fosílie na světě bude k vidění na výstavě, pořádané ke 100. výročí těžby opálu v Austrálii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu