válkaČeskoslovenskoobjevy

Panenka Okiku je pěkně děsivá, rostou na ní lidské vlasy

Panenka Okiku je pěkně děsivá, rostou na ní lidské vlasy
Zdroj: odditycentral.com

Okiku nebo také Strašidelná panenka z Hokkaidó je, jak už název napovídá, hodně děsivá hračka. Panenka se nachází v japonském chrámu Iwamizawa. Podle legend je v panence ukryt duch mrtvé malé holčičky.

Tomáš Chalupa 26. května 2018

Traduje se, že panenku v roce 1918 koupil sedmnáctiletý chlapec Ekiči Suzuki pro svou malou sestru. Tříletá holčička Kikuko milovala panenku nadevše. Spala s ní v noci a brala ji s sebou všude. Jenže pak Kikuko náhle zemřela. Rodina na památku dala panenku na malý oltářek, aby jim holčičku připomínala. Po nějaké době si všimli, že panenka má mnohem delší vlasy, než měla původně. Vyložili si to tak, že v panence přebývá duch Kikuko.

V roce 1936 se ale rodina musela odstěhovat z ostrova Hokkaidó. Panenku ale chtěli nechat na ostrově, kde Kikuko prožila celý svůj život. Svěřili panenku proto do péče mnichů z kláštera Mannendži ve městě Iwamizawa. Lidé se chodili na panenku s rostoucími vlasy dívat, ale neměli dovoleno ji fotografovat.

I dnes má panenka dlouhé vlasy až po kolena, a to ji kněží v chrámu čas od času stříhají. Jinak by prý vlasy byly delší než tělo samotné panenky. Učiní tak vždy až poté, co jim panenka Okiku ve snu sdělí, že by se chtěla nechat ostříhat.

Vědecké vysvětlení, proč panence stále dorůstají vlasy, neexistuje. Podle některých tvrzení prý vědci zjistili, že dorůstající vlasy jsou lidské. To ale nebylo potvrzeno stejně jako další zpráva, že i v puse panenky rostou skutečné zuby. Pravdou je, že kněží kláštera o nějaké vědecké zkoumání panenky příliš nestojí a rozhodně ji nedají jen tak z ruky.

Příběh panenky Okiku inspiroval v Japonsku mnoho románů a filmů a také představení Kabuki. Každé z nich pojímá příběh po svém, některé mu navíc dodávají další strašidelné prvky. Příběh panenky Okiku tak žije dál svým životem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu