Mexický národní hrdina a bandita v jedné osobě Pancho Villa.

Mexický národní hrdina a bandita v jedné osobě Pancho Villa. | zdroj: allthatisinteresting.com


Pancho Villa byl mexický národní hrdina i sprostý bandita v jedné osobě

TÉMATA: mexiko | krimi | bandité | lidový hrdina

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 09. 2019 | 10:00

Na některé osobnosti je těžké najít objektivní měřítka. K takovým patří mexický bandita Pancho Villa, který je současně mnohými považován za národního hrdinu.

Pancho Villa se narodil 5. června 1878 jako José Doroteo Arango Arámbula. Banditou se stal již ve velmi mladém věku. Vyrůstal na farmě, neměl téměř žádné vzdělání, takže cesta zločinu se tak nějak sama nabízela.

V šestnácti letech zastřelil jistého Augustina Lopeze Negereteho, majitele farmy, který znásilnil Villovu sestru. Ukradl jeho koně a uprchl do hor Sierra Madre Occidental. Tak začala jeho kriminální historie. Tehdy používal přezdívku Arango.

V roce 1902 byl zatčen za četné krádeže koní a mul. Díky známostem se ale dostal na svobodu, vstoupil do armády a zase z ní uprchl, tentokrát do regionu Chihuahua. Tehdy se o něm začalo mluvit jako o mexickém Robinu Hoodovi.

Kradl peníze boháčům a pomáhal chudým. Ti jej za to milovali a prohlašovali jej za hrdinu. Není to neobvyklým jevem, že chudí lidé mají sympatie ke kriminálním živlům. Jenže Villa byl také velmi nebezpečný a krutý muž. Byl schopen vraždit lidi velmi bolestivým a zdlouhavým způsobem.

Prezident  Carranza se rozhodl Villy zbavit a vedl proti němu kampaň. Nevadila mu ani tak jeho kriminální činnost, jako spíše fakt, že byl u mnohých populárnější než prezident. V roce 1915 byly jednotky Pancho Villy poraženy v bitvě u Celaya. Pronásledovali ho na opačném konci hranice také Američané, kteří za ním vyslali pětitisícovou armádu. Villa se ukrýval s malým počtem mužů v horách.

Nic z toho ale nebylo. V roce 1920 byl Carranza zavražděn a Villovi byla úředně nabídnuta amnestie, pokud se vzdá. Villa přijal, ale za tři roky byl zabit v Parralu. Jeho smrt je obestřena tajemstvím a mnoha legendami. Zřejmě za jeho smrtí stál mexický prezident Álvaro Obregon.

Villa byl bezesporu jednou z nejznámějších postav v dějinách Mexika. Byl to bandita, ale také sociální revolucionář, který se snažil zlepšit podmínky chudých Mexičanů. Měl velkou armádu a ovládal rozsáhlé území. Byl ale také krutý, zabíjel a vraždil. Vzdáleně by se jeho příběh mohl přirovnat ke kolumbijskému drogovému králi Pablu Escobarovi. Oba byli krutí, nepochybně se dopouštěli rozsáhlé kriminální činnosti, ale současně dávali peníze chudým a projevovali sociální cítění. Je tedy těžké je jednostranně hodnotit veskrze negativně, byť z pozice zákona a práva jde o jasnou věc.

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 09. 2019 | 10:00

Zavří­t reklamu