válkaČeskoslovenskoobjevy

Památník v New Yorku uctívá 400 obětí, které zabila obří chobotnice

Památník v New Yorku uctívá 400 obětí, které zabila obří chobotnice
Zdroj: gothamist.com

Americký umělec na volné noze Joe Reginella stojí za založením neobvyklého projektu. Vytvořil památník, který upomíná na oběti tragédie z roku 1963. Jediný háček je v tom..., že se tragédie nikdy nestala.

Simona Knotkova 17. ledna 2018

Přišel vám nadpis článku podezřelý? Uklidníme vás. V mořích se možná vyskytují roztodivní tvorové, ale o žádné obří chobotnici, která by měla na svědomí životy čtyř stovek lidí, zatím nevíme. Proč tedy na newyorském Staten Islandu vyrostl památník upomínající na hrůznou tragédii z 22. listopadu 1963, stejného dne, kdy zavraždili J. F. Kennedyho? Jedná se o uměleckou instalaci sochaře Joeho Reginella.

„Zčásti je to vtip, zčásti multimediální umělecký projekt, zčásti je to sociální experiment,“ říká muž o díle, které se na světlo světa vyklubalo v roce 2016. Aby iluze skutečné tragédie byla co nejdokonalejší, vyrobit nechal také letáčky, které obyvatele a návštěvníky New Yorku zvali do neexistujícího muzea s historickou výstavou a suvenýry upomínajícími na havárii trajektu Cornelius G. Kolff.

Joe Reginella vedle svého díla

Joe Reginella vedle svého díla

„Byly čtyři hodiny ráno, když parní trajekt Cornelius G. Kolff zmizel beze stop. S sebou vzal i čtyři sta hladových lidi, z nichž byla většina na cestě do práce. Zmizení lodi je jednou z největších newyorských tragédií na moři a asi nejvíce fascinující záhadou. Očití svědkové popisovali obří chapadla, která trajekt stáhla pod hladinu krátce před jeho cílovou destinací ve Whitehall Terminalu. Nikdo z cestujících nepřežil. Nalezeny byly jenom zbytky vraku se stopami ve tvaru přísavek. Jediným logickým vysvětlením je podle vědců masivní chobotnice, která trajekt napadla. Kvůli atentátu na Kennedyho zůstala tragédie ale naprosto bez povšimnutí,“ uvádí mimo jiné doprovodný popisek.

A možná se (ne)budete divit, ale spousta lidí si skutečně pohrávala s myšlenkou, že by celá historka mohla být pravdivá. Místní kulturní středisko zaznamenalo několik případů, kdy se návštěvníci chodili ptát na věrohodnost události. Jedna australská turistka měla dokonce problém dostat své tři syny na projížďku lodí, protože se báli, že na ně chobotnice opět zaútočí.

Reginella se setkal i s nenávistnými a popuzenými reakcemi. „Jak vás něco takového může tolik naštvat?“ ptá se. „Je to jenom vtip.“

Pod článkem si můžete prohlédnout také pseudodokument, který o tragédii vznikl.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu