válkaČeskoslovenskoobjevy

Palestinci objevili v místě Ježíšova narození vzácnou ikonu, zatím ji ale nechtějí ukázat

Palestinci objevili v místě Ježíšova narození vzácnou ikonu, zatím ji ale nechtějí  ukázat
Zdroj: haaretz.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Při renovaci Chrámu narození Páně v Betlému se zpod omítky nečekaně vyloupla prastará ikona. Zatím nebyla vystavena ani vyfotografována a jediné, co bylo dáno ve známost, je to, že má obrovskou historickou a náboženskou hodnotu.

Irena Gruberová 15. března 2016

Poradce palestinského prezidenta Ziad al-Bandak médiím pouze prozradil, že ikona je vytvořena z mosazi, stříbra, mušlí a oblázků. Koho nebo co obraz znázorňuje, však není známo. Ikony obvykle vyobrazují Krista, Pannu Marii, svaté či anděly či zachycují výjevy z jejich života.

Tato zázračná ikona usmívající se Matky boží již zdobí betlémský Chrám narození Páně.

Tato zázračná ikona usmívající se Matky boží již zdobí betlémský Chrám narození Páně.

Pro agenturu Ma’an news Al-Bandak sdělil, že ikona se během restaurátorských prací poblíž okna pod omítkou a dál se zkoumá. Údajně byla již ošetřena a byla z ní odstraněna omítka. Dosud ale nebyla zveřejněna žádná její fotografie.

Bazilika Narození Páně, kde byla tajemná ikona objevena, byla postavena v blízkosti jeskyně, která je podle tradic považována za místo narození Ježíše Nazaretského. Představuje jedno z nejsvětějších míst křesťanů. Je to nejdéle nepřetržitě fungující křesťanský kostel na světě. Jeho výstavbu zahájil císař Konstantin Veliký s matkou Svatou Helenou v roce 327. Kostel byl dokončen v roce 339, ale během Samaritánského povstání v 6. století vyhořel. V roce 565 Byzantská říše postavila nový kostel, který respektoval architekturu toho prvního. Navzdory svému významu byla však stavba neudržována a natolik zchátrala, že ji UNESCO v roce 2012 zařadilo na seznam ohrožených památek. O rok později se po více než pěti stech letech konečně přistoupilo k první zásadní opravě. „Dokončila se oprava chatrné střechy a oken. Umělecké poklady získaly znovu svůj lesk,“ ohodnotil první fázi rekonstrukce Al-Zahad. Starobylé mozaiky teď podle něj září novotou.

Další články

Zavří­t reklamu