válkaČeskoslovenskoobjevy

Pagody uprostřed barmské džungle jsou skrytým divem světa

Pagody uprostřed barmské džungle jsou skrytým divem světa
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 11 fotek+ 12 fotek

Každý zná pyramidy nebo Koloseum, ale jeden z divů světa, byť se mezi ně oficiálně nepočítá, se nalézá v odlehlé barmské vesnici Indein uprostřed džungle. Jde o les pagod zvaný Shwe Indein, podivuhodný komplex, jenž je opředený legendami.

Tomáš Chalupa 5. srpna 2021

Vesnice Indein, která leží na pobřeží jezera Inle, je známá jednak svým pětidenním trhem a zejména pak dvěma skupinami starověkých pagod Shwe Indein. Podle místních legend nechal tento mimořádný architektonický skvost postavit  jeden z nejvýznamnějších indických panovníků Ašóka, jenž vládl mezi lety 268 a 232 před naším letopočtem. To se ovšem nikdy nepodařilo prokázat. Historici se domnívají, že monument vznikl za vlády posledního barmského císaře Narapati Sithu. Byl to poslední pohanský vládce Barmy, vládnoucí v letech 1138 a 1211. V tom případě je stavba mnohem mladší, ale to jí nic neubírá na kráse a historické hodnotě.

Thumbnail # Zlatá pagoda Kyaiktiyo popírá zákony gravitace a láká turisty
Mohlo by Vás zajímat:

Zlatá pagoda Kyaiktiyo popírá zákony gravitace a láká turisty

Je trochu s podivem, že místo není chráněnou památkou UNESCO. Rozhodně by si to zasloužilo, navíc několik pagod sice prošlo rekonstrukcí, ale většina dále chátrá a podle oborníků je jen otázkou času, kdy se úplně zhroutí.

Pagoda je označení pro buddhistickou věžovou stavbu, která se vyvinula z indické stúpy a je běžná ve východní a jihovýchodní Asii. Na pagodách v Indein jsou vyobrazena nejrůznější zvířata, reálná i bájná. Jsou mezi nimi i Nagy, nebo také Ještěří lidé, kteří měli podle hinduistických legend obývat dvě podzemní města Patala a Bhogavhati.

Vesnice Indein je sice zmiňována v některých turistických průvodcích, ale vzhledem k tomu, že Barma je velmi málo turisticky navštěvovaná a zdejší politická situace nestabilní, není zatím mnoho turistů, kteří by tento zázrak navštívili. Na druhou stranu pokud památka nezískává prostředky z turistického ruchu, velmi těžce se pak shánějí peníze na její údržbu a opravu. V tomto případě něco málo opravila vláda za přispění peněz od dárců, finančních prostředků je ale potřeba mnohem více.

Další články

Zavří­t reklamu