válkaČeskoslovenskoobjevy

Oživlá vídeňská secese: modelky napodobily erotické malby Gustava Klimta

Oživlá vídeňská secese: modelky napodobily erotické malby Gustava Klimta
Zdroj: Life Ball
+ 12 fotek+ 13 fotek

Letošní vídeňský Ples života probíhal ve znamení vídeňské secese, jejímž nejvýznamnějším představitelem byl rakouský malíř Gustav Klimt. Podle několika slavných obrazů ze zlatého období umělcovy tvorby vytvořily modelky a modelové živé repliky, které nafotila fotografka a vídeňská rodačka Inge Prader. Stejně jako postavy z Klimtových pláten jsou i lidé na jejích fotkách nazí nebo mají na sobě stylizované kostýmy.

blondie 8. listopadu 2015

Vídeňský malíř Gustav Klimt (1862-1918), jehož otcem byl český zlatník z Travčic u Litoměřic, obzvlášť rád maloval ženy – nahé i nádherně oblečené, v pohybu i sedící, stojící, ležící, ve všech možných pózách i polohách, s gesty a výrazem, z nichž čišela vášeň a erotické napětí. Se svými modelkami, z nichž mnohé se živily prostitucí, zplodil erotikou posedlý malíř nejméně 14 potomků.

Obraz Život a smrt z roku 1910

Obraz Život a smrt z roku 1910

Klimt vnesl do malířství pod vlivem Freudova učení podvědomí a sexualitu jakožto hlavní hnací a osvobozující síly lidstva. Jeho práce se však tehdy nesetkaly s příznivým ohlasem. Byly označeny za nestydatě pornografické a oficiálně odmítnuty. Klimt však s odsudkem kritiků nesouhlasil. ‚Dost cenzorství… Chci od toho všeho utéci, odmítám jakoukoliv formu podpory státu, obejdu se bez jejich pomoci…’, tak zní jeho slova, když na protest proti oficiální státní kritice společně s několika ostatními umělci v roce 1897 založil uměleckou skupinu Vídeňská secese a stal se její vedoucí osobností. Otevřeně tak vyjádřili svou nespokojenost s konzervativními a tmářskými praktikami tehdejších umělců a zkostnatělostí kritiků.

Replika Klimtova obrazu Život a smrt

Replika Klimtova obrazu Život a smrt

Hnutí Vídeňská secese se stalo inspirací pro letošní Ples života ve Vídni, aby vyzdvihlo umanuté a kreativní typy této doby, kteří v tehdejší společnosti způsobili doslova revoluci svou cílevědomostí a neustále přítomnou radostí ze života, s níž přistupovali k umění, prosazovali svoji individualitu a lámali dosavadní konvence.

Podívejte se do naší fotogalerie na Klimtovy ikonické práce a posuďte, jak se je podařilo oživit na letošním Plese života ve Vídni.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu