Xenofobové dávali v rámci experimentu peníze uprchlíkům, přiměl je k tomu hormon oxytocin

Xenofobové dávali v rámci experimentu peníze uprchlíkům, přiměl je k tomu hormon oxytocin | zdroj: iflscience.com


Oxytocin přiměl xenofoby dát peníze uprchlíkům

TÉMATA: experimenty | uprchlíci

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 08. 2017 | 10:45

Profesor René Hurlemann z univerzity v Bonnu provedl zajímavý experiment. Chtěl zjistit, jaký vliv má na chování lidí jejich sociální okolí a co se naopak dá ovlivnit chemickými látkami.

V rámci experimentu shromáždil reálné příběhy 50 lidí ve finančních problémech, mezi nimi i uprchlíků, a získal čísla jejich bankovních účtů. Poté dal každému ze skupiny 76 studentů padesát eur. Mohli se seznámit s příběhy všech těchto lidí, a kdo je zaujal, tomu mohli dát jedno euro. Co nerozdali, to si každý mohl nechat pro sebe. Jedna skupina byla sestavena tak, že všichni navzájem viděli, kdo komu a kolik daruje. Tím vznikl určitý sociální tlak a většina lidí rozdala v průměru 30 procent svěřených peněz. O 19 procent více dostali uprchlíci.

Poměrně málo překvapivé je zjištění, že studenti, kteří v předchozím dotazníkovém šestření projevovali rasistické a xenofobní tendence, dali v průměru výrazně méně než ostatní.

Druhá skupina měla stejný úkol, ale každý se mohl rozhodovat sám za sebe a neviděl, jaké volby provádějí ostatní. Tím byl odstraněn sociální tlak. Některým bylo také řečeno, kolik peněz v průměru darovala druhá skupina. A také dostal každý druhý dávku hormonu oxytocinu. Polovina obdržela jen placebo.

Výsledkem bylo, že ti studenti, kteří dostali dávku oxytocinu, byli výrazně štědřejší. Co bylo ale největším překvapením, že i ti studenti, kteří byli prokazatelně protiimigrantsky a xenofobně naladění, dávali výrazně vyšší částky, a to i uprchlíkům. A to někteří z nich nedostali informaci, kolik darovala druhá skupina. Jejich postoj se výrazně změnil.

Jednání lidí tedy bylo výrazně ovlivněno chemickou látkou, v tomto případě hormonem. Jaké z toho vyplývají obecnější důsledky, to je na delší debatu. Je však nepochybné, že naše tělesná chemie má velký vliv na naši psychiku a postoje. 

Oxytocin je hormon ze skupiny peptidů, který se vyskytuje u savců. Uvolňuje z podvěsku mozkového a přechází do krevního oběhu. Jeho uvolňování a funkce se u mužů a žen liší. Podnět pro produkci oxytocinu u žen dává například kojení, dráždění vagíny nebo dělohy.
Oxytocin ovlivňuje i porod a budoucí vztah mezi matkou a dítětem. U mužů zvyšuje stahy svalů, odpovědných za sílu produkce spermatu do močové trubice. Oxytocin bývá s oblibou označován za hormon lásky.
 

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 08. 2017 | 10:45

Zavří­t reklamu