válkaČeskoslovenskoobjevy

Oxana Malaja: Dívka, která vyrůstala ve psí smečce

Oxana Malaja: Dívka, která vyrůstala ve psí smečce
Zdroj: historydaily.org
+ 4 fotky+ 5 fotek

V historii je známo několik případů opuštěných nebo zanedbaných dětí, které vyrůstaly mezi zvířaty. Jednou z nich byla také dnes šestatřicetiletá Ukrajinka Oxana Malaja.

Simona Knotkova 30. července 2020

Oxana Malaja (1983) vyrůstala první tři roky života společně se svými rodiči-alkoholiky v ukrajinské vesnici Nova Blagoviščenka. Podle zdravotnických dokumentů se tehdy projevovala jako každé jiné dítě. Problém nastal, když o ni rodiče přestali jevit zájem a ona v podstatě začala žít po boku psů. Od zvířat přebrala jejich návyky a začala se chovat stejně jako oni. Když ji v sedmi a půl letech objevili sociální pracovníci, dívka k jejich šoku namísto mluvení štěkala a pobíhala po lese po všech čtyřech. Naprosto jí scházely základní hygienické návyky a dovednosti, které děti v jejím věku už dávno ovládají.

Úřady Oxanu ihned odebraly jejím rodičům a poslaly ji do ústavu pro mentálně postižené děti. Zde podstoupila množství terapií, dohnat opožděný sociální vývoj bylo ale těžké. Postupem času se naučila plynule a srozumitelně mluvit a získala místo v kravíně. Její intelekt už ale nejspíše zůstane poznamenaný navždy. Podle doktorů je velmi nepravděpodobné, že by se jednoho dne mohla plně včlenit do „normální“ společnosti. Jejím případem se zabývala například britská dětská psycholožka Lyn Fry, která s ní pobyla nějaký čas na Ukrajině a provedla na ni sérii testů.

„Bylo jí 23, když jsem se s ní setkala. Podle Wechslerova testu uměla kreslit jako pětileté nebo šestileté dítě,“ vzpomínala později. I když Fry čekala horší výsledky, mladá žena ji nakonec překvapila, když například správně chápala význam slov. Nejvíce ji udivil test se zrcadlem.

„Požádala jsem ji, aby se podívala do zrcadla, a zeptala se jí, jestli se dokáže identifikovat. Dokázala to a nechápala, proč se jí na to vůbec ptám.“

Malaja se v jednom televizním rozhovoru nechala slyšet, že jí vadí, když ji někdo nazývá psí dívkou, a byla by ráda, aby se k ní ostatní chovali jako k lidské bytosti. Vyjádřila také přání jednoho dne poznat svou biologickou matku. V minulosti se již znovu setkala se svým otcem a nevlastní sestrou. Mimochodem – za otřesné zanedbání dítěte nebyli rodiče ukrajinskými soudy nikdy potrestáni.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu