válkaČeskoslovenskoobjevy

Podivuhodný Otto Rahn: gay, antinacista, člen SS i inspirace pro Indianu Jonese

Podivuhodný Otto Rahn: gay, antinacista, člen SS i inspirace pro Indianu Jonese
Zdroj: warhistoryonline.com

Otto Rahn je opravdu podivuhodná postava dějin Třetí říše. Esesák, hledač Svatého grálu, homosexuál, antinacista, strážný v koncentračním táboře. Stal se také inspirací pro jeden díl ze série o Indianu Jonesovi.

Tomáš Chalupa 24. ledna 2016

Rahn byl původně spisovatel a medievalista. Jeho největší vášní byl sen najít jednou Svatý grál. Byl posedlý středověkou mytologií, zejména tou německou. Za studií se také živě zajímal o heretické učení katarů, sekty z Francie, kterou ve 13. století krvavě vyhladila katolická církev. Rahn spojoval katary se Svatým grálem, domníval se, že jej ukrývali na svém hradě Château de Montségur.

S příchodem nacistů se Rahnovi dostalo větší pozornosti. Jeho kniha Křížová výprava za Svatým grálem byla v Německu nadšeně přijímána. Nacisté byli stejně jako Rahn uchváceni germánskou mytologií a dávnými příběhy. Samotný šéf SS Heinrich Himmler projevoval velký zájem o Rahnovu práci. Sám sponzoroval několik výprav za Svatým grálem do Pyrenejí. Chtěl Svatý grál umístit do esesáckého hradu Wewelsburgu, mystického sídla jeho temného řádu.

Himmler nakonec napsal dopis Rahnovi, ve kterém mu nabízel velmi slušný měsíční plat, pokud bude dále bádat nad tím, kde je Svatý grál. Himmler se s Rahnem o měsíc později osobně sešel. Rahn nijak nesdílel ideologii nacismu, byl dokonce proti ní. Přesto na něj byl vyvíjen tlak, aby vstoupil do SS. Najednou zjistil, že se kamarádí se spoustou vysoce postavených nacistů. To vedlo k tomu, že nakonec do SS vstoupil. „Člověk musí jíst. Co jsem měl dělat? Odmítnout Himmlera?“ komentoval hořce své tehdejší rozhodnutí.

Nošení černé uniformy SS se mu však od začátku protivilo. Chtěl však splnit svůj i Himmlerův sen a najít Svatý grál, a tak putoval po Francii a Itálii, aby jej objevil. Byl kvůli tomu i na Islandu. Zbytečně, grál se nenašel. Napsal také knihu Luciferův soud, kterou mnozí považují za alegorickou kritiku nacistického režimu. Himmlerovi se ovšem líbila a vyplatil za ni Rahnovi zvláštní prémie. Jeden výtisk putoval také k Hitlerovi. Rahn ale s hrůzou zjistil, že do knihy byly vpašovány protižidovské pasáže, které nenapsal.

Kniha ovšem nemohla odvrátit pozornost od faktu, že Rahn stále nenašel Svatý grál. Sám se tím velmi trápil a hodně vkůli tomu pil. Jednou byl přistižen policií, jak opilý souloží s jiným mužem. Za trest mu bylo uloženo tři měsíce sloužit jako stráž v koncentračním táboře Dachau.

Rahn byl těžce traumatizován tím, co v táboře viděl. Po návratu napsal Himmlerovi dopis, že u SS končí. Jenže u SS se výpověď nedává. Za Rahnem přišli dva lidé od gestapa s nabídkou, aby spáchal dobrovolně sebevraždu. Rahn věděl, co by se stalo, pokud by „nabídku“ nepřijal. Ostatně stejnou dostal o několik let později například Erwin Rommel. Jeho smrt 24. března 1939 byla oficiálně označena jako sebevražda. Někteří lidé se domnívají, že to byl jen trik a že Rahn uprchl, aby dál hledal v Pyrenejích Svatý grál. To ovšem není pravda, Rahn skutečně zemřel. Jeho postava se stala inspirací pro nacistického zloducha ve filmu Indiana Jones a Dobyvatelé ztracené archy z roku 1981.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu