válkaČeskoslovenskoobjevy

Otrokyně Escrava Anastacia musela nosit celý život na obličeji masku

Otrokyně Escrava Anastacia musela nosit celý život na obličeji masku
Zdroj: Wikimedia Commons

Africká žena, otrokyně Escrava Anastacia, žila v Brazílii, kam ji přivezli otrokáři. Proslula krásou a také tím, že byla nucena nosit na svém obličeji masku. A přestože ji církev neprohlásila za svatou, mnoho Brazilců ji považuje za mučednici.

Tomáš Chalupa 15. března 2021

Narodila se někdy v polovině 19. století. Pocházela z Brazílie, ale kořeny měla africké. Její matka byla ženou náčelníka afrického kmene Galanga. Jak už se v té době dělo mnoha domorodým obyvatelům Afriky, dostala se do rukou evropských otrokářů, kteří ji na lodi převezli do Brazílie. To už byla těhotná, její první bílý majitel ji ještě před odjezdem znásilnil. Prodal ji pak Joaquinu Pompeuovi. Anastasia se narodila na jeho pozemcích a měla modré oči, což zřejmě zdědila po otci, ale mezi otroky to byla naprostá výjimka. Byla nesmírně krásná, což jí ale mnoho štěstí nepřineslo.

Dcery majitele plantáže na ni žárlily a požádaly otce, aby Anastasii nechal nasadit těžký železný obojek a masku přes ústa, aby nemohla mluvit. Masku a obojek pak nosila po zbytek života. Působilo jí to nesmírnou bolest, nicméně podle všeho svůj úděl snášela se stoickým klidem a ke každému se chovala velmi mile a přátelsky. Její majitel se k ní choval s brutální krutostí, znásilňoval ji, bil, mučil, v čemž ho povzbuzovaly jeho žárlivé dcery. Anastasia nakonec zemřela na tetanus, který jí způsobil právě její rezavějící železný obojek. Před smrtí ale všem odpustila jejich kruté chování, což z ní v očích lidí definitivně udělalo světici. Dokonce i její majitel nakonec udělal velkorysé gesto, když jí posmrtně propustil ze služby, udělil jí svobodu a dopřál jí civilní pohřeb. Její ostatky byly umístěny do kostela Rosario, kde ale byly zničeny při požáru.

Thumbnail # Žena, která přepsala historii: Mary Fields jako první Afroameričanka vozila poštu
Mohlo by Vás zajímat:

Žena, která přepsala historii: Mary Fields jako první Afroameričanka vozila poštu

Dodnes je Escrava vnímána jako symbol odpuštění, modlí se k ní sestry, vězni a nemocní, ve čtvrti Vas Lobo v Riu de Janeiru má svůj vlastní oltář, kde ji mohou lidé uctívat. Brazilci také opakovaně posílali petice do Vatikánu a požadovali její svatořečení. K tomu se ale zatím Svatý stolec neodhodlal.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu