válkaČeskoslovenskoobjevy

Otřesné snímky ze Sibiře: vylitá ropa všude, kam se podíváš

Otřesné snímky ze Sibiře: vylitá ropa všude, kam se podíváš
Zdroj: The Siberian Times
+ 22 fotek+ 23 fotek

Za to, že na Sibiři leží bohatá ložiska ropy, na jejíž těžbě závisí ruská ekonomika, platí tato krajina dosti tvrdou daň. Série fotek, kterou pořídili ruští Greenpeace, odhaluje rozsah škod, které ropa, unikající z popraskaného potrubí, napáchala v přírodě. V některých odlehlých a nedostupných místech Ruska lze najít řeky a jezera, které jsou plné ropy. Vodou se tam člověk umaže jak od kolomazi.

Markéta Oderská 4. srpna 2015

Není tomu tak dávno, co jsme na našem webu informovali o vážné ropné havárii, k níž došlo v sibiřském městě Neftejugansku. Ropa se tam vlila do rozvodněné řeky Ob a kontaminovala dokonce vodu tekoucí z vodovodních kohoutků. Krátce nato došlo k dalšímu úniku ropy ve městě Nižnevartovsk, kde se dokonce vytvořilo ropné jezero.

Podle Jevgenije Beljakovové, koordinátorky Arktického projektu pro ruskou organizaci Greenpeace, tvoří únik ropy asi jedno procento z její celkové produkce. Má však katastrofální dopad na životní prostředí. „Plazi, hmyz a malí živočichové umírají téměř okamžitě. Ptáci a savci se snaží zamořeným oblastem vyhýbat, ale ne vždy je to možné,“ říká Beljakovová. Tak například ptáci neumí rozeznat normální vodní hladinu od té, která je pokryta ropnými produkty. Místní, většinou původní obyvatelstvo si často stěžuje na to, že kvůli ropě dramaticky ubývá ryb, na nichž jejich obživa závisí. „Jenom určité druhy ryb v takové vodě přežijí. Místní lidé do sebe soustavně dostávají toxické látky, protože pijí kontaminovanou vodu. Vysoká zvěř při procházce nešťastnou náhodou skončí v ropné louži a pak začne mít jisté zdravotní problémy,“ vyjmenovává Beljakovová negativní následky uniklé ropy.

Ropné jezírko v lese

Ropné jezírko v lese

Kontrola ze strany státu a tlak veřejného mínění podle ní nejsou dostačující. Podle platných ruských zákonů nemůže být ropná společnost penalizována víckrát než jednou. Pokuta je přitom nižší než výše způsobených škod. Firmy si v Rusku mohou vybrat, zda zaplatí pokutu, nebo vyčistí znečištěnou krajinu. Pochopitelně volí první možnost, notabene když mají možnost se vymluvit, že by při odstraňování následků škod mohly přijít o těžkou techniku. Stát tak více chrání ropnou lobby nežli přírodu.

Nejběžnějším způsobem, jak se krajina od toxických látek v Rusku čistí, je, že se na místo přiveze písek a posype se jím zamořené území. Tím se však mění složení půdy a ropný odpad na místě zůstane, jen není tak na očích.

„Problém je, že ropné společnosti nemají žádnou ekonomickou motivaci, aby se ropným haváriím vyhýbaly. Neexistují mechanismy, které by je donutily těmto incidentům předcházet. Dosavadní opatření nejsou účinná, potřebujeme přísnější předpisy,“ tvrdí Beljakovová.

Ruský stát nad nedbalostí těžařských firem zavírá oči.

Ruský stát nad nedbalostí těžařských firem zavírá oči.

Hlavní příčinou, proč k únikům ropy dochází, jsou zastaralá potrubí. Podle Beljakovové jsou v Rusku tisíce a tisíce kilometrů starých trubek. Nikdo se je však neobtěžuje vyměnit, protože by to stálo příliš peněz a firmy by přišly o 25 procent svých zisků. Jak vysokou cenu za tuto nedbalost zaplatí příroda a lidé, kteří v této krajině žijí, je zatím příliš nezajímá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu