válkaČeskoslovenskoobjevy

Otočné solárium Jeana Saidmana byl úžasný unikát

Otočné solárium Jeana Saidmana byl úžasný unikát
Zdroj: amusingplanet.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Na konci 19. století lidé pochopili význam slunečního svitu pro lidské tělo jakožto zdroje blahodárného vitamínu D. Vznikla také helioterapie coby léčebná metoda a začala se stavět první solária. Jedním z nich bylo i unikátní Saidmanovo otočné solárium.

Tomáš Chalupa 10. února 2020

Dr. Jean Saidman byl vedoucím Aktinologického institutu v Paříži a byl jedním z prvních lidí, kteří pochopili význam slunečního svitu. V roce 1929 si nechal patentovat otočné solárium. To mělo jednoduchou výhodu, že se otáčelo za sluncem a poskytovalo tak po dlouhou dobu jeho plný svit.

Své první otočné solárium Saidman postavil ve vesnici Aix-les-Bains v Savojských Alpách. Architektem byl André Farde, který vytvořil unikátní budovu. V jejím základu byla čekárna a vyšetřovna, pak se výtahem či točitým schodištěm mohlo stoupat úzkým tunelem vzhůru, kde se nacházelo samotné otočné solárium v podobě horizontálního ocelového křídla otáčejícího se po své ose. V centru křídla byla pozorovací místnost a velín. Konstrukce křídla byla 25 metrů dlouhá, 6 metrů široká a vážila 80 tun.

Uvnitř křídla byly kóje se sklopnými postelemi. Každý pacient tak díky tomu mohl po celý den absorbovat maximální množství slunečních paprsků. Léčba helioterapií se používala na celou řadu nemocí od tuberkulózy přes revmatismus až po rakovinu. Výsledky byly různé, ale rozhodně se nedá říct, že by sluneční paprsky mohly pacientům nějak uškodit a v mnohých případech i přinesly zlepšení jejich stavu.

V roce 1934 postavil Saidman další dvě otočná solária, jedno ve Vallauris ve Francii a druhé v Jamnagaru v Indii. Právě to indické je jediné, které doposud stojí, obě francouzská byla zničena za druhé světové války. Indické se ke svému účelu již dávno nepoužívá a je z něj turistická zajímavost.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu