válkaČeskoslovenskoobjevy

Otisk prstu na 5000 let staré nádobě: kdo a proč jej tam zanechal?

Otisk prstu na 5000 let staré nádobě: kdo a proč jej tam zanechal?
Zdroj: news.discovery.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Jen co dánští archeologové zahájili průzkum v místech, kudy povede nový podmořský tunel Femern Belt, již našli tři prehistorické nádoby, staré 5000 let! Jedna z nich nese tajemný otisk prstu.

Irena Gruberová 13. července 2015

Otisku prstu si archeologové všimli, až když střepy nádoby přinesli do muzea. Podle šéfky archeologického týmu Line Marie Olsenové patřil otisk tomu, kdo nádobu vyrobil. „Jemný otisk, neúmyslně zanechaný, je anonymní, přesto velmi osobním podpisem, který nám určitým způsobem přibližuje prehistorické lidi a jejich činnost,“ prohlásila Olsenová.

Tvarem a způsobem výroby se nalezená nádoba řadí do takzvané kultury nálevkovitých pohárů, která se mezi 4000 až 2800 lety před Kristem rozšířila od Skandinávie po Podunají a od Holandska po západ Ruska, a zahrnovala tak i území naší republiky. Jejím typickým projevem byl pohár se široce nálevkovitě rozšířeným hrdlem, jako je ten, který dánští archeologové nalezli na jižním pobřeží Lollandu, kde dříve býval fjord.

„Původně byla nádoba uložena do země celá a zřejmě obsahovala nějaké jídlo nebo nápoj a pravděpodobně byla součástí nějakého zapomenutého rituálu,“ míní Olsenová. Nálevkovité poháry hrály v každodenním životě lidu této kultury významnou roli, soudě podle toho, v kolika lokalitách byly nalezeny. Společnost jejich produkci věnovala mnoho času.

Loni na stejném místě archeologové také objevili do země zaseknutou 5 500 let starou sekeru s neporušenou pazourkovou čepelí, dále několik dřevěných svícnů, dvě vesla, dva luky, osm kopí a 14 topůrek. Archeologický tým Olsenové kromě toho také odkryl 5000 let staré otisky chodidel, které na někdejším mořském dně zanechali rybáři, když se snažili zachránit před zaplavením své sítě a jiné věci.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu