válkaČeskoslovenskoobjevy

Oteplování dorazilo i na nejvyšší horu Evropy. Z roztátého sněhu se na Mont Blancu vytvořilo nádherné jezírko

Oteplování dorazilo i na nejvyšší horu Evropy. Z roztátého sněhu se na Mont Blancu vytvořilo nádherné jezírko
Zdroj: iflscience.com

Evropa se rozpouští pod náporem tropických veder. Výjimkou nejsou ani skalní velikáni. Na nejvyšší evropské hoře Mont Blanc se kupříkladu vytvořilo azurové jezírko.

Simona Knotkova 13. srpna 2019

Když horolezec Bryan Mestre stoupal 28. června letošního roku na nejvyšší horu Evropy Mont Blanc, nevěřil svým vlastním očím. V místě vrcholku hory Aiguilles Marbrées a výchozího bodu hory Dent du Géant v nadmořské výšce okolo 3400 m n. m. se z roztátého sněhu a ledu vytvořilo jezírko. Zkušený alpinista byl ve stejné nadmořské výšce v letních měsících už několikrát, ale něco takového nepamatuje.

„V červnu, červenci a dokonce i v srpnu jsem v této nadmořské výšce už párkrát byl, ale něco takového jsem ještě nikdy neviděl. A to nemluvím jenom o Montblanském masivu; byl jsem i na tuctu dalších hor v Alpách. Během těch nejteplejších dnů můžete vidět, jak sníh taje, ale nic víc,“ sdělil.

Na fotografie jezírka na Instagramu reagoval další horolezec, který deset metrů širokou a třicet metrů dlouhou vodní plochu zaznamenal už deset dní před Mestreovým výstupem.

Není pochyb, že na vině jsou klimatické změny, které nejenom do Francie, ale i do celé Evropy letos přinesla tropická vedra. Konkrétně ve Francii byla letos naměřena nejvyšší maximální teplota 45,9 °C, čímž byl pokořen dosavadní rekord z roku 2003 (44,1 °C). Výjimkou nejsou ani horské oblasti. Nová rekordní teplota v regionu Mont Blanc přinesla příjemných 9,3 °C.

„V Chamonix-Mont-Blanc, městě, které se v nadmořské výšce 1035 metrů nachází na úpatí hory Mont Blanc, naměřili rekordní teploty blížící se ke čtyřicítce. V tom samém týdnu se bod mrazu několik dnů pohyboval až ve výšce nad 4700 metrů. Běžně přitom mráz začíná už ve výšce okolo 3000 metrů. I přesto pro mě ale jezero bylo skutečným překvapením. Obvykle očekáváte, že ve výšce nad 3400 metrů najdete led a sníh, nikoliv tekutou vodu. V této nadmořské výšce nám obvykle zamrzává voda v lahvích,“ vypráví Mestre.

Podle glaciologa Ludovica Ravanela není jezero v dané oblasti úplnou novinkou. Objevilo se tam už během vlny veder v roce 2015.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu