válkaČeskoslovenskoobjevy

Otec moderní kriminalistiky Alphonse Bertillon: Jeho syrové fotky z míst činu způsobily revoluci

Otec moderní kriminalistiky Alphonse Bertillon: Jeho syrové fotky z míst činu způsobily revoluci
Zdroj: timeline.com
+ 13 fotek+ 14 fotek

Nebýt jeho, kriminalistika by asi vypadala jinak. Francouz Alphonse Bertillon položil základy metody, která dodnes slouží k evidenci a identifikaci pachatelů.

Simona Knotkova 8. února 2018

Dřív si kriminalisté museli vystačit jenom s chabými popisy obětí, podle kterých následně rekonstruovali možné obličeje pachatelů. Zaostávala také jejich evidence zločinců. Všechno se změnilo na konci 19. století, a to díky jednomu muži – policejnímu důstojníkovi Alphonsi Bertillonovi.

Francouz narozený roku 1853 začínal od úplné píky. Ve dvaceti šesti letech pracoval jako obyčejný úředník na pařížském policejním oddělení. Už tehdy dokázal prohlédnout, jak byl tehdejší systém nedokonalý a že je třeba ho modernizovat. Navrhl fotografickou identifikaci založenou na antropometrii. Poškození mohli zločince od té doby popisovat prostřednictvím databáze fyzických rysů. Měl zločinec dlouhý, nebo kulatý nos? Jaký byl typ jeho knírku? Byl jeho obličej hranatý, nebo ve tvaru srdce? To a další měli oběti a svědkové trestných činů nyní přehledně před sebou, a pachatele tak mohli vyšetřovatelům lépe přiblížit. Podle jména autora se metodě později začalo říkat bertillonáž.

Byl to právě i Bertillon, který vynalezl policejní fotografii. Dodnes se používá také jeho systematická fotografická dokumentace místa činu, k níž používal vysoký stativ. Výsledkem byl plný pohled shora na zavražděnou oběť.

Nad všechen přínos se do dějin zapsal i negativně. V takzvané Dreyfusově aféře udělal špatný grafologický posudek souzeného důstojníka Alfreda Dreyfuse, čímž napomohl jeho odsouzení za údajnou špionáž. Po letech soudů a uvěznění byla Dreyfusovi konečně prokázána nevina a on byl omilostněn. Zajímavostí je, že Alphonse Bertillon svou chybu nikdy neuznal.

V naší galerie si můžete prohlédnout fotografie z Bertillonovy dokumentace označené jako Album pařížských míst činu z let 1901-1908. Útlocitné povahy ale varujeme: Snímky jsou necenzurovaným a syrovým pohledem na závažné trestné činy a některé z nich vás mohou šokovat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu