válkaČeskoslovenskoobjevy

Otec Crespi a ztracená sbírka zlatých artefaktů z ekvádorského podzemí

Otec Crespi a ztracená sbírka zlatých artefaktů z ekvádorského podzemí
Zdroj: hiddenincatours

Příběh otce Crespiho je jedním z nejpodivuhodnějších příběhů všech dob. Kněz, který sloužil jako misionář v Ekvádoru, údajně nashromáždil neuvěřitelnou sbírku artefaktů nalezených v podzemních tunelech v džungli. Tato kolekce však za záhadných okolností zmizela.

tyrion 28. ledna 2016

Otec Carlos Crespi Croci (1891-1982) byl salesiánský mnich, který zasvětil svůj život víře a lásce. V malém městě Cuenca v Ekvádoru působil více než 40 let. Byl to člověk širokého záběru – byl pedagog, botanik, antropolog, hudebník a především humanista. Kvůli své misijní práci se dostal do blízkosti domorodých obyvatel Ekvádoru a získal si jejich respekt a důvěru. Říkalo se o něm, že vesničanům a indiánům vypomáhal i finančně. Domorodci mu na oplátku nosili dary v podobě starověkých artefaktů. Tvrdili, že je našli v v rozsáhlém podzemním systému v džungli. Nicméně původní naleziště nebylo nikdy odhaleno a je stále neznámé. Ti, co se je pokoušeli najít, buď zabloudili nebo je domorodci zabili.

Archeologické poklady otce Crespiho

Archeologické poklady otce Crespiho

Bohužel však také zmizela sbírka artefaktů, které otec Crespi řadu let opečovával. Původně obsahovala více než 70 tisíc předmětů, z nichž mnohé byly unikátní a svědčily nejen o vyspělém umění, ale i vědě a pokročilých technologiích nějaké dávné civilizace nebo možná více civilizací, o jejichž existenci dnes již nic nevíme. Byly mezi nimi rozmanité kovové desky včetně masivních zlatých plátů, které byly popsané složitými vzory, znaky a symboly, mnohdy připomínající egyptské a sumerské motivy. Sám Crespi si byl vědom jejich nedozírné hodnoty, a proto se souhlasem cíkve zřídil při místní salesiánské škole muzeum, kde svoji sbírku shromažďoval. Do roku 1960 šlo o největší muzeum v Ekvádoru.

Jeden z řady cenných artefaktů. Kam se poděl, nikdo netuší.

Jeden z řady cenných artefaktů. Kam se poděl, nikdo netuší.

Crespi se netajil svým přesvědčením, že mnohé z předmětů souvisí s civilizacemi na východě, jako třeba Sumerem a Babylonem. Věřil, že většina symbolů a prehistorických vyobrazení na artefaktech je starší než biblická potopa. Takovéto úvahy však zřejmě narazily na odpor mainstreamové vědy a církve. Není náhodou, že 20. července roku 1962 bylo muzeum podpáleno a většina artefaktů byla zničena – s výjimkou několika, které se otci Crespimu podařilo zachránit a uzamknout do dvou místností na školním dvoře. Nicméně po jeho smrti i tyto předměty zmizely. Některé prý byly prodány centrální bance v Ekvádoru, jiné se převezly do Vatikánu. Jisté je, že od roku 1982 už je nikdo nikde nespatřil.

Další články

Zavří­t reklamu