Otec Arnolda Schwarzeneggera Gustav sloužil ve wehrmachtu u polní policie.

Otec Arnolda Schwarzeneggera Gustav sloužil ve wehrmachtu u polní policie. | zdroj: warhistoryonline.com


Otec Arnolda Schwarzeneggera válčil s wehrmachtem v Rusku, do SA ho nevzali

TÉMATA: celebrity | herci | druhá světová válka | německo | rakousko

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 12. 2015 | 16:00

Arnold Schwarzenegger měl otce Gustava. Byl to "tichý a spolehlivý muž, ale v ničem výjimečný". Tak se o něm alespoň psalo ve zdravotnické dokumentaci, kterou vypracovali vojenští lékaři, když ho v roce 1939 přijímali do wehrmachtu.

Gustav Schwarzenegger byl sportovec, měl také rád hudbu. Jeho syn Arnold v roce 1990 požádal Centrum Simona Wiesenthala, aby prověřilo otcovu minulost. Arnodl totiž k němu neměl nijak blízký vztah, dokonce se ani neúčastnil jeho pohřbu, protože zrovna natáčel nějaký film. Badatelé z Wiesenthalova centra přinesli filmové hvězdě a budoucímu guvernérovi Kalifornie zajímavé informace. Otec byl členem vojenské policie wehrmachtu a účastnil se mnoha bojů. 

Gustav Schwarzenegger podal přihlášku do rakouské nacistické strany v roce 1938. Dva týdny po jeho žádosti bylo Rakousko obsazeno tzv. anšlusem. Přesto jeho žádost byla schválena až v roce 1941. Po anšlusu si podal i přihlášku do jednotek SA, ale byl odmítnut. Naopak wehrmacht mu nekladl žádné překážky a umožnil mu vstoupit do svých řad. Schwarzenegger se stal členem vojenské polní policie. Prošel taženími v Polsku, Francii, Ukrajině, Litvě a Rusku. Jeho jednotka byla součástí 4 Panzergruppe, později reorganizované na 4. Pancéřovou armádu. 22. srpna 1942 byl zraněn v boji na východní frontě. Získal Železný kříž první třídy a medaili za boje na východní frontě. Léčil se ve vojenské nemoncici v Lodži, ale přestože ho lékaři dali dohromady, na frontu už se nevrátil. Místo toho se vrátil do Grazu, kde pracoval jako poštovní inspektor. 

Pracovníci Wiensenthalova centra rovněž ujistili slavného herce, že neexistují žádné důkazy o tom, že by se jakkoliv účastnil válečných zločinů. "Byl to typický představitel své generace," napsala do dokumentu historička Urshula Schwarz. Je otázka, jestli se po tomto zjištění Arnoldův vztah k otci nějak změnil. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 12. 2015 | 16:00

Zavří­t reklamu