válkaČeskoslovenskoobjevy

Otec Applu Steve Jobs byl synem syrského imigranta. Nikdy ho ale nepoznal

Otec Applu Steve Jobs byl synem syrského imigranta. Nikdy ho ale nepoznal
Zdroj: english.alarabiya.net
+ 5 fotek+ 6 fotek

Od smrti zakladatele firmy Apple neuplynulo ani pět let a už o něm byly natočeny dva životopisné filmy, ten druhý v režii Dannyho Boyla je právě v kinech. Steve Jobs je zkrátka stále vděčným objektem zájmu a v souvislosti s migrací syrských uprchlíků do Evropy začala některá západní média připomínat, že otcem tohoto génia byl syrský imigrant. „Maďarský premiér Viktor Orban si nezasluhuje nový iPhone,“ napsal například The Huffington Post v narážce na to, že odmítá přijímat ve své zemi uprchlíky. Jenže Stevu Jobsovi byl jeho syrský původ úplně ukradený. V Sýrii nikdy nebyl a se svým biologickým otcem se vůbec nestýkal.

blondie 23. listopadu 2015

O biologickém otci Steva Jobse se dříve západní média moc nezmiňovala a pochopitelně více pozornosti mu věnovala ta arabská. Sám Jobs považoval za své rodiče ty, kteří se ho ujali jako pěstouni – tedy Paula a Claru Jobsovi. Nicméně za svůj geniální mozek vděčí právě genům svých pravých rodičů, kteří na rozdíl od pěstounů oba studovali na univerzitě, byť Steve si vždy vážil zručnosti svého otčíma, jenž byl automechanikem.

Jobsův adoptivní otec Paul Jobs

Jobsův adoptivní otec Paul Jobs

Jobsův biologický otec Abdul Fattah Jandali svého syna přežil, dnes je mu 84 let. V rozhovoru pro magazín Fortune se před pár lety svěřil se svým životním příběhem. Narodil se v syrském městě Homs, které je dnes bojištěm syrské občanské války. Jeho otec byl bohatým statkářem, který vlastnil spoustu pozemků včetně celých vesnic. Abdul odešel v osmnácti studovat na univerzitu do Bejrútu v Libanonu a toto období považuje za nejlepší ve svém životě. Zapojil se tam do arabského nacionalistického hnutí a aktivně prosazoval sjednocení Arabů a osvobození arabských zemí z koloniálního područí.

Jobsovi biologičtí rodiče Abdul Fattah Jandali a Joanne Carol Schieble

Jobsovi biologičtí rodiče Abdul Fattah Jandali a Joanne Carol Schieble

Po ukončení studia se rozhodl přesunout do Spojených států za svým příbuzným, jenž pracoval u OSN. Díky stipendiu mohl vystudovat na Wisconsinské univerzitě ekonomii a politické vědy a získat doktorát. Během studií se seznámil s Joanne Carole Schieble z německo-švýcarské rodiny a přivedl ji do jiného stavu. Otec dívky však studující dvojici nedal svolení ke sňatku, a tak malého Steva dali k adopci. Po nějakém čase se sice vzali, ale chlapce si už nevzali nazpátek. Místo toho přivedli na svět další dítě – dceru Monu, která je dnes úspěšnou americkou spisovatelkou (Mona Simpson). Krátce po jejím narození se ale Jandali dostal do finančních problémů a rozhodl se vrátit do Sýrie, aby si našel místo v diplomatickém sboru. To se mu však nepodařilo, zato se stal ředitelem jedné ropné rafinérie. Mezitím se rozešel s manželkou, ta se později provdala za Američana.

V roce 1962 se Jandali do Států vrátil a nejprve pracoval jako asistující profesor na univerzitě. Protože však byla tato profese tehdy špatně placená i společensky málo oceňovaná, opustil ji a vrhl se do podnikání. Provozoval vlastní restauraci, pak šéfoval prominentním firmám a institucím v Las Vegas, posléze otevřel další dvě restaurace a nakonec začal pracovat pro Boomtown Casino and Hotel, kde ho ve věku 80 let povýšili na viceprezidenta.

Podnik, kde Jobsův biologický otec pracuje i v osmdesáti letech jako viceprezident.

Podnik, kde Jobsův biologický otec pracuje i v osmdesáti letech jako viceprezident.

Náhodné setkání v restauraci

Teprve před devíti lety se Jadali dozvěděl, že jeho synem je slavný Steve Jobs. Ti dva se nikdy nesetkali. Jobsův životopisec Walter Isaacson však prozradil, že jablíčkový génius čirou náhodou potkal svého biologického otce v jedné jeho restauraci v Kalifornii. Tou dobou ale nikdo z nich netušil, že jsou příbuznými.

Jobsova biologická sestra, rovněž napůl Syřanka, dnes úspěšná spisovatelka a univerzitní profesorka Mona Simpsonová

Jobsova biologická sestra, rovněž napůl Syřanka, dnes úspěšná spisovatelka a univerzitní profesorka Mona Simpsonová

„Byl jsem v té restauraci jednou nebo dvakrát a vzpomínám si, že jsem tam potkal majitele, který byl ze Sýrie. Potřásli jsme si ruce, to je vše,“ svěřil se Steve Jobs Isaacsonovi. Teprve později, když se setkal se svou biologickou sestrou Monou Simpsonovou, se Jobs dozvěděl, že tím mužem v restauraci byl jeho otec. Neměl však zájem s ním navázat kontakt a ani Jandali jej nevyhledal. „Bude to asi znít divně, ale i kdyby jeden z nás byl na smrtelné posteli, nejsem s to vzít telefon a zavolat mu,“ přiznal se Jandali. Měl za to, že první krok by měl učinit jeho syn. „Syrská hrdost mi to nedovolí, nechci, aby si myslel, že to dělám kvůli jeho bohatství,“ řekl. Steve Jobs však v roce 2011 ve věku 56 let podlehl rakovině a se svým biologickým otcem se tak nikdy nesblížil.

Neměl jsem emigrovat

Jadali se do Sýrie téměř 40 let nepodíval, nikoli proto, že by nechtěl, ale ze strachu, co ho tam jako emigranta čeká. Přesto v rozhovoru s novináři neskrýval jistou nostalgii a přiznal, že se mu stýská po syrské rodině, kultuře a společnosti. „Tady ve Spojených státech je technologický rozvoj a hodně příležitostí ke kariérnímu růstu a práci, ale jen o tom život není, takže zatímco si užíváte v západní společnosti individuální svobody, častokrát se cítíte osamělí, protože se vám nedostává morální podpory ze strany rodiny, jako je tomu na východě,“ prohlásil. Na otázku, zda by jeho syn dosáhl stejných úspěchů, kdyby vyrůstal jako Syřan, odpovídá, že jeho génius by si našel cestu, jak se prosadit. Ostatně sám Jadali se považuje za úspěšného muže, ale kdyby mohl vrátit čas, neopouštěl by Sýrii nebo Libanon a raději tam zůstal. Mladým Arabům radí, aby na Západ odešli jen za studiem, ale pak se vrátili domů. „Měli by své zemi pomáhat,“ podotýká.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu