Vánoce u Babišů v roce 1971. Otec Štefan a vedle něj jeho synové, starší Andrej a mladší Alexander

Vánoce u Babišů v roce 1971. Otec Štefan a vedle něj jeho synové, starší Andrej a mladší Alexander | zdroj: blesk.cz


Otec Andreje Babiše byl trestně stíhán, ale zachránila ho prezidentská amnestie

TÉMATA: politika | politici | československo | socialismus | normalizace | hospodářská kriminalita

user-avatar

Václav Pokorný

17. 11. 2018 | 08:45

Rodiče si nevybíráme a nevybral si je samozřejmě ani Andrej Babiš. Je však zajímavé se podívat, jakým obviněním čelil Štefan Babiš, otec dnešního českého premiéra.

Otec Andreje Babiše, Štefan Babiš, se narodil roku 1922 v Hlohovci, dřívějším okresním městě mezi Trnavou a Nitrou na západním Slovensku. Po studiích na gymnáziu v roce 1945 začal v Bratislavě pracovat jako vývozní referent v zahraničním oddělení firmy Řempo.  Souběžně se zapsal na Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě a v roce 1952 vstoupil do komunistické strany. V roce 1956 získal místo v pražském podniku zahraničního obchodu Strojexport.

Po politických prověrkách v roce 1969 byl Štefan Babiš vyslán jako obchodní přidělenec do stálé mise Československa u OSN v Ženevě. Po návratu ze Švýcarska v roce 1975 se stal ředitelem odštěpného závodu PZO Polytechna v Bratislavě.

V této funkci poprvé čelil podezření z hospodářské kriminality. Na podzim 1979 začala Státní bezpečnost prověřovat jeho roli v prodeji licence na výrobu kyseliny citronové do zahraničí. Pražská centrála Polytechny zařídila prodej licence francouzské firmě, bratislavská pobočka však ve stejné době sjednala kontrakt s rakouskou firmou. Podle hlášení spolupracovníků státní bezpečnosti za méně výhodných podmínek. Podezření na trestnou činnost se ale neprokázalo. Štefanu Babišovi během působení v Polytechně vícekrát hrozilo krácení prémií, generální ředitel Polytechny Ladislav Balla ho ale vždycky nakonec podržel a spekulovalo se o tom, že Štefan Babiš na Ballu „něco ví“.

V roce 1984 na něj Státní bezpečnost založila svazek s krycím jménem Vedoucí, kvůli podezření z nehospodárnosti při uzavírání zahraničního kontraktu. Týkal se zakázky na výstavbu diplomatické čtvrti v Iráku. Spolupracovníci tajnou policii informovali, že Štefan Babiš nabízel prokuristovi západoněmecké firmy jednoprocentní provizi. Bezpečnostní složky případ podrobně zdokumentovaly a škodu vyčíslily na 465 tisíc západoněmeckých marek v té době asi tři miliony Kčs.

Porušení zákona potvrdila i kontrola federálního ministerstva zahraničního obchodu a Štefan Babiš měl být trestně stíhán. Zachránila ho však prezidentská amnestie z 8. května 1985, která se týkala dotyčného trestného činu. Vyšetřovatel nakonec v polovině roku 1987 věc odložil a svazek uložil do archivu.

Jeho syn, dnešní premiér České republiky Andrej Babiš, měl tak v otci jistě zajímavý životní vzor.

 

user-avatar

Václav Pokorný

17. 11. 2018 | 08:45

Zavří­t reklamu