válkaČeskoslovenskoobjevy

Otec Andreje Babiše byl trestně stíhán, ale zachránila ho prezidentská amnestie

Otec Andreje Babiše byl trestně stíhán, ale zachránila ho prezidentská amnestie
Zdroj: blesk.cz

Rodiče si nevybíráme a nevybral si je samozřejmě ani Andrej Babiš. Je však zajímavé se podívat, jakým obviněním čelil Štefan Babiš, otec dnešního českého premiéra.

Václav Pokorný 17. listopadu 2018

Otec Andreje Babiše, Štefan Babiš, se narodil roku 1922 v Hlohovci, dřívějším okresním městě mezi Trnavou a Nitrou na západním Slovensku. Po studiích na gymnáziu v roce 1945 začal v Bratislavě pracovat jako vývozní referent v zahraničním oddělení firmy Řempo. Souběžně se zapsal na Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě a v roce 1952 vstoupil do komunistické strany. V roce 1956 získal místo v pražském podniku zahraničního obchodu Strojexport.

Po politických prověrkách v roce 1969 byl Štefan Babiš vyslán jako obchodní přidělenec do stálé mise Československa u OSN v Ženevě. Po návratu ze Švýcarska v roce 1975 se stal ředitelem odštěpného závodu PZO Polytechna v Bratislavě.

V této funkci poprvé čelil podezření z hospodářské kriminality. Na podzim 1979 začala Státní bezpečnost prověřovat jeho roli v prodeji licence na výrobu kyseliny citronové do zahraničí. Pražská centrála Polytechny zařídila prodej licence francouzské firmě, bratislavská pobočka však ve stejné době sjednala kontrakt s rakouskou firmou. Podle hlášení spolupracovníků státní bezpečnosti za méně výhodných podmínek. Podezření na trestnou činnost se ale neprokázalo. Štefanu Babišovi během působení v Polytechně vícekrát hrozilo krácení prémií, generální ředitel Polytechny Ladislav Balla ho ale vždycky nakonec podržel a spekulovalo se o tom, že Štefan Babiš na Ballu „něco ví“.

V roce 1984 na něj Státní bezpečnost založila svazek s krycím jménem Vedoucí, kvůli podezření z nehospodárnosti při uzavírání zahraničního kontraktu. Týkal se zakázky na výstavbu diplomatické čtvrti v Iráku. Spolupracovníci tajnou policii informovali, že Štefan Babiš nabízel prokuristovi západoněmecké firmy jednoprocentní provizi. Bezpečnostní složky případ podrobně zdokumentovaly a škodu vyčíslily na 465 tisíc západoněmeckých marek v té době asi tři miliony Kčs.

Porušení zákona potvrdila i kontrola federálního ministerstva zahraničního obchodu a Štefan Babiš měl být trestně stíhán. Zachránila ho však prezidentská amnestie z 8. května 1985, která se týkala dotyčného trestného činu. Vyšetřovatel nakonec v polovině roku 1987 věc odložil a svazek uložil do archivu.

Jeho syn, dnešní premiér České republiky Andrej Babiš, měl tak v otci jistě zajímavý životní vzor.

Další články

Zavří­t reklamu