válkaČeskoslovenskoobjevy

Otcem nacistické strany v Německu nebyl Hitler, ale muž, o kterém jste nikdy neslyšeli

Otcem nacistické strany v Německu nebyl Hitler, ale muž, o kterém jste nikdy neslyšeli
Zdroj: allthatsinteresting.com

Po skončení první světové války vítězné mocnosti uzavřely Versailleskou smlouvu, která na Německo uvalila gigantické reparace a zemi uvrhla do ekonomické katastrofy. Bylo mnoho Němců, kteří ji považovali za nástroj pomsty vítězů, a rostla v nich zlost na západní mocnosti. Jedním z těchto lidí byl i Anton Drexler.

Tomáš Chalupa 10. dubna 2018

Drexler byl obyčejný zámečník, ale také zapálený nacionalista a horlivý antisemita. Války se nezúčastnil na frontě ze zdravotních důvodů. Jelikož nemohl podpořit svou vlast v bojích, věnoval se zakládání nacionalistických politických stran. Už v roce 1917 to byla strana Vaterland, která horovala pro pokračování války až do totálního konce. V roce 1919 založil politickou stranu s názvem Německá dělnická strana. Neměla žádný politický program nebo vizi, byla to v podstatě jen banda nacionalistických a rasistických chuligánů.

O ekonomice nevěděli tito lidé nic a samozřejmě postrádali jakékoliv reálné vize, jak dostat Německo z ekonomického marasmu. Z nějakého důvodu se ale domnívali, že vše se spraví, pokud se Německo zbaví Židů a komunistů. Věřili nejrůznějším šíleným konspiračním teoriím, jako například že Židé záměrně podminovali Německo, čímž způsobili jeho porážku. Byly to sice naprosté hlouposti, ale Drexler a jeho výtržníci jim věřili.

Adolf Hitler (stojící) pronáší proslov u příležitosti znovuzaložení NSDAP v únoru 1925.

Adolf Hitler (stojící) pronáší proslov u příležitosti znovuzaložení NSDAP v únoru 1925.

Strana, dá-li se tak tento spolek označovat, si za svého předsedu zvolila samozřejmě svého zakladatele Drexlera. Jenže Drexler byl mizerný řečník, měl sklony k blouznění a jeho projevy měly celkově žalostnou úroveň. Na jeho první veřejné vystoupení v květnu roku 1919 přišlo pouhých 10 lidí. Drexler chtěl ale ovládat masy a promlouvat k nim, bez ohledu na to, že k tomu neměl žádné předpoklady.

Na dalším jeho vystoupení už se objevilo 41 lidí, ale podstatné bylo, že mezi nimi byl i jistý Adolf Hitler. Ten se už několikrát s lidmi ze strany sešel v hospodských debatách a velmi se mu zamlouvalo, co od nich slyšel. Seznámil se i s Drexlerem, který byl uchvácen rétorickými schopnostmi tohoto nového příznivce. Vzal si ho osobně pod svá křídla a udělal z něj svého rétorického poradce. A nakonec se dohodli, že Hitler stranu povede. Ovšem až poté, co si změní strana název na Národně socialistická německá dělnická strana NSDAP (německy: Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP).

Jak se ubíraly dějiny dál, už víme. Strana ovládla Německo, Hitler se stal Vůdcem a následně rozpoutal největší světový konflikt v dějinách. Na Drexlera se zapomnělo a zemřel v roce 1942, tedy v roce, kdy byla strana, kterou kdysi založil, na vrcholu své moci. Nezažil tak její konec, který přišel o pouhé tři roky později.

Další články

Zavří­t reklamu