Dvojice spolu prožila romanci, kterou by ani hollywoodský scenárista nedokázal napsat.

Dvojice spolu prožila romanci, kterou by ani hollywoodský scenárista nedokázal napsat. | zdroj: vintage-everyday.com


Osudový vztah Lauren Bacall a Humphreyho Bogarta málem skončil krachem. Rodina herečku varovala, ať si starého alkoholika nebere

TÉMATA: film | herci | klasický hollywood | vztahy

user-avatar

Simona Knotková

20. 05. 2020 | 08:30

Jí bylo devatenáct a s muži neměla žádné větší zkušenosti. Jemu bylo přes čtyřicet a měl za sebou už tři nepovedená manželství. I když to nebyla láska na první pohled, nakonec se mezi Humphreym Bogartem a Lauren Bacall rozvinul jeden z nejosudovějších svazků Hollywoodu.

Lauren Bacall se s Humphreyem Bogartem poprvé setkala během natáčení filmu Mít a nemít (1944). Bacall, pro níž byl snímek Howarda Hawkse hereckým debutem, byla zprvu zklamaná, že jí partnera bude dělat ten "neatraktivní muž", kterého znala z Casablancy. Po prvních natáčecích dnech ho brala prostě jen jako příjemného a kamarádského kolegu. Jiskra přeskočila teprve poté, co jí na place políbil a otevřeně se jí vyznal ze svých citů. Po první večeři se mezi nimi začalo tvořit silné pouto, které skončilo až Bogartovou smrtí. Lásce nebránil ani velký věkový rozdíl (Bogart byl o 25 let starší), ani skutečnost, že Bacall byla vyšší, ani to, že Bogart v tu dobu vlastně tak trochu nebyl k mání.

Dvojice si spolu zahrála ve snímcích Mít a nemít (1944), Hluboký spánek (1946) nebo Key Largo (1948)

V té době byl totiž stále v manželském svazku se svou třetí ženou, bývalou herečkou Mayou Methot. Dvojici, které se přezdívalo "bojující Bogartové", provázela bouřlivá pověst, ve které nechyběly alkoholové excesy, žárlivé hádky či fyzické násilí. Není divu, že když se matka Lauren Bacall dozvěděla o chystané svatbě, dceru varovala, že Bogart je jenom starý opilec, který ji brzo opustí. I přes kritiku okolí se za něj ale herečka v roce 1945 provdala.

"Nikdy bych nevěřil, že bych se mohl ještě zamilovat. Jsi moje poslední láska a po zbytek života tě budu milovat, starat se o tebe a budu připraven ti vždy pomoct," vyznal se Humphrey v jednom ze svých dopisů Lauren.

Jeho partnerka o něm pak později řekla: "Jenom pohled na něj mě roztřásl. Když mě vzal za ruku, cítila jsem to až v žaludku. Jeho dlaň byla teplá, ochraňující a plná lásky. Pokaždé mě vítal slovy: 'Ahoj, bejby.' Byla jsem ještě panna, když jsem se s ním poprvé setkala. Byl můj mentor, můj učitel a láska mého života. Pamatuju si každé slovo, které mi kdy řekl."

Se synem Stephenem a dcerou Leslie

Teprve s Bacall se Bogart dočkal také svých prvních potomků. Jejich rodinné štěstí ale skončilo celkem brzy. Bogartovi byla v roce 1956 diagnostikována rakovina jícnu, které o několik měsíců později podlehl. Bylo mu 57 let. "Nikdo nenapsal lepší romanci než tu, kterou jsme my žili," prohlásila po jeho smrti Lauren Bacall.

user-avatar

Simona Knotková

20. 05. 2020 | 08:30

Zavří­t reklamu