válkaČeskoslovenskoobjevy

Osudová záměna způsobila v roce 1858 otravu více jak 200 lidí. Koupili si mentolové bonbony s arsenem

Osudová záměna způsobila v roce 1858 otravu více jak 200 lidí. Koupili si mentolové bonbony s arsenem
Zdroj: thevintagenews.com

Jedna fatální chyba způsobila 30. října 1858 otravu více jak dvě stě lidí. Do mentolových bonbonů byl namísto laciné náhrady cukru totiž přidaný arsen.

Simona Knotkova 22. prosince 2016

Mentolové bonbony prodával na trhu v anglickém Bradfordu William Hardaker. Právě díky cukrovince byl mezi ostatními známý jako Mentolový Billy. On sám je ovšem nevyráběl a kupoval si je od Josepha Neala.

Neal bonbony vyráběl z mentolového oleje, cukru a žvýkací gumy. Protože cukr byl v té době drahý, část nahrazoval sádrou. Levné substituce byly tehdy velmi oblíbené. Té sádrové se v angličtině říkalo daff. Ani Neal však nebyl prapůvodcem celé tragédie. K osudové záměně došlo ještě o dům dál, v lékárně Charlese Hodgsona.

Byl to právě on, který Nealovi sádrovou náhražku dodával. Toho dne byl nemocný, a tak za sebe poslal Williama Goddarda. Hodgson ho navedl, že se sádra nachází v sudu v jednom z rohů podkroví. Goddard si však nádoby popletl a Jamesi Archerovi, podnájemníkovi Neala, který si zboží přišel vyzvednout, prodal 5,4 kilogramu oxidu arsenitého.

Oxid arsenitý je se sádrou či cukrem snadno zaměnitelný. Nemá žádnou vůni ani příchuť.

Oxid arsenitý je se sádrou či cukrem snadno zaměnitelný. Nemá žádnou vůni ani příchuť.

Problémy nastaly už během výroby. A máme tu ještě dalšího muže na scéně. Cukroví totiž nevařil přímo Neal, ale jím najatý James Appleton, cukrář s letitými zkušenostmi. Ten si všiml, že se jeho poslední várka vzhledově liší od těch minulých. Fatální záměnu ovšem neprohlédl a zboží poslal hotové k prodeji. Už během produkce se u něho začaly objevovat zdravotní komplikace. Několik dní poté ještě zvracel a měl bolesti v rukou.

Také prodávajícímu Hardakerovi se mentolky moc nezdály. Když jednu ochutnal, ihned se mu udělalo špatně. Přesto ani on nezabránil jejich prodeji. Celkem prodal přes dva kilogramy cukrovinky. Jed ve všech vyrobených bonbonech by přitom zabil dva tisíce lidí. Jako první zemřely dvě děti. Jejich příznaky byly podobné choleře, která tehdy řádila, a nikdo si jejich smrt proto nespojoval s požitím bonbonů. Další případy na sebe ale nenechaly dlouho čekat.

Zpráva o otravě z dobového tisku.

Zpráva o otravě z dobového tisku.

Arsen způsobil otravu více jak dvě stě lidí, u dvaceti jedna měla bohužel smrtelné následky. Goddard, Neal a Hodgson byli u soudu obviněni ze zabití. V prosinci téhož roku byli ale všichni tři nakonec zproštěni viny.

Bradfordská otrava ovšem jednou provždy změnila legislativu ohledně potravinových náhražek v Británii.

Další články

Zavří­t reklamu