Výbuch německé munice málem celý ostrov Hlegoland zničil.

Výbuch německé munice málem celý ostrov Hlegoland zničil. | zdroj: thevintagenews.com


Ostrůvek Helgoland přežil největší nenukleární explozi v historii

TÉMATA: ostrovy | druhá světová válka | exploze

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 11. 2018 | 09:00

Skončila druhá světová válka a bývalá Třetí říše měla stále plné sklady munice a bomb. Bylo rozhodnuto, že se Německo musí této zátěže zbavit a umístit ji někam, kde už ji pokud možno nikdy nikdo nenajde. Ideální bude, když ji rovnou i zničí.

Jako místo, kde má k destrukci dojít, byl vybrán malý ostrov Helgoland. Ten je součástí malého souostroví asi osmdesát kilometrů od severního pobřeží Německa. Helgoland pochází z dávného názvu Heyligeland, což znamená v překladu svatá země.

Helgoland měnil několikrát své majitele. Původně patřil vévodům ze Šlesvicka-Holštýnska. V ro ce 1714 ho získali Dánové a o sto let později zase Britové. Ti jej vyměnili později s Němci za jejich ostrov Zanzibar. To už klepala na dveře první světová válka. Němci evakuovali asi tisícovku obyvatel ostrova a celý jej proměnili na vodní pevnost. Ve vodách ostrova se odehrálo také několik velkých bitev první světové války. Po jejím skončení se původní obyvatelé zase mohli vrátit zpět. Z ostrova se stalo rekreační letovisko. Bohužel období klidu netrvalo dlouho.

Adolf Hitler opět přeměnil strategicky položený ostrov na pevnost, plnou tunelů, podzemních kaveren, doků pro ponorky a dalšího zařízení. Britové se ostrov v roce 1939 pokusili bombardovat, ale nemělo to žádný účinek. Naopak, v operacích proti ostrovu ztratili do roku 1940 dvacet čtyři letadel a tři ponorky.

Po válce ostrov připadl pod okupační správu Velké Británie, která měla eminentní zájem na kompletní likvidaci celého německého válečného průmyslu a vybavení, a to včetně milionů kusů munice nejrůznějšího druhu.

Do 18. dubna roku 1947 byla na ostrov svezena munice z celého Německa. Byly to ohromné hromady nábojů, granátů, bomb a dělostřelecké munice. Hrozilo, že se po takové explozi celý ostrov propadne do moře. Lidé ve vzdálenosti 80 kilometrů od ostrova měli nechat okna otevřená, aby jim je rázová vlna nerozbila.

Jednu hodinu po poledni explodovalo 4000 torpéd, 9000 hlubinných pum, 91 tisíc dělostřeleckých granátů a nábojů a přes 6 tisíc tun výbušniny.  Nad ostrovem se vznesl 60 kilometrů vysoký černý hřib, ne nepodobný atomovému výbuchu. Intenzita exploze byla ohromná, po Hirošimě a Nagasaki to byl třetí největší výbuch v dějinách. I seizmické přístroje na Sicílii ho zaregistrovaly.

Část ostrova se skutečně sesunula do moře, ale ostrov jako takový přežil. Teprve v roce 1985 byla tato největší nenukleární exploze překonána čímsi, čemu americká armáda říkala zcela nepochopitelně „detonační test menšího rozsahu“. Helgoland byl po protestech vrácen Německu v roce 1952 a vrátili se na něj původní obyvatelé. Dnes je to zase oblíbený prázdninový resort, a vůbec nejoblíbenější místo z ostrova je ohromný kráter.

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 11. 2018 | 09:00

Zavří­t reklamu