válkaČeskoslovenskoobjevy

Ostrov Svatého Brendana viděly desítky lidí, přesto neexistuje

Ostrov Svatého Brendana viděly desítky lidí, přesto neexistuje
Zdroj: Wikimedia Commons

Legenda o ostrově Svatého Brendana žije svým životem a zdá se, že nikdy zcela nevymizí. Zajímavé je, že dříve se to jen hemžilo záznamy o jeho pozorování, zatímco v současnosti se nad bájným ostrovem doslova slehla zem, nebo spíše voda.

Tomáš Chalupa 4. srpna 2021

V 6. století se svatý Brendan plavil společně se čtrnácti mnichy na malém člunu. O jeho cestě se první záznamy objevují až po 300 let, takže je těžké zjistit, co a kdy se přesně stalo. V knize Navigatio Sancti Brendani Abbatis se píše, že se celá skupina v roce 512 vylodila na malém ostrově, kde Brendan sloužil mši svatou. Podle všeho se ostrov nacházel kdesi v severním Atlantiku.

Poměrně nevinný a jednoduchý příběh ale dal vzniknout ostrovu, který se objevoval na mnoha mapách o celá staletí později. Ve své mapě jej měl slavný kartograf Martin Behaim, který pracoval ve službách portugalského krále Joaoa II. Ten byl mimo jiné tvůrcem vůbec prvního globusu na světě. Proč Behaim přidal ostrov na své mapy? Byl o jeho existenci přesvědčen, nebo jen dal na dávné mýty?

Ostrov Svatého Brendana nebyl jen tak nějaký ostrov. V různých knihách byl popisován jako nádherné místo plné míru, které si nezadalo s bájným Edenem. Kněz Barino ostrov údajně navštívil a přirovnával ho k ráji v Atlantiku. Není divu, že o ostrov měli zájem mnozí lidé a chtěli jej také navštívit. Nedat ho do map by znamenalo velkou ránu pro tyto věřící.

Skutečných mořeplavců, kteří na ostrově stanuli, bylo ale minimum. Vlastně žádný, ale našlo se několik takových, kteří tvrdili, že ostrov spatřili, ale ten jim následně zmizel v mlze. V existenci ostrova věřil i sám Kryštof Kolumbus.

Františkánský kněz José de Viera y Clavijo tvrdil ve svých zápiscích, že ostrov viděl v roce 1791, když sám pobýval na ostrově La Palma na Kanárských ostrovech. A odtud zahlédl kromě ostrova El Hierro také další ostrov, který byl podle něho právě ostrov Svatého Brendana. Pozoroval jej dalekohledem a všiml si hustě zalesněné oblasti. Ostrov byl vidět hodinu a půl a za tu dobu jej zaznamenalo na čtyřicet dalších členů řádu. Když se ale Clavijo vrátil druhý den na stejné místo, hustě pršelo a on už neviděl nic.

Bylo uspořádáno několik expedic, aby nalezly ostrov, který tak často viděli mniši i kapitáni. Ale od 19. století už nikdo ostrov nespatřil. Dodnes se má za to, že ostrov nejspíše vůbec neexistoval. Proč ale byl tolikrát zmiňován a pak najednou jako by zcela zmizel? Zřejmě bujná fantazie mnichů i kapitánů udělala své, ovšem s postupem moderní doby už se těžko dalo proslavit historkami o ztraceném Edenu a panenském ostrově. Atlantik i okolí Kanárských ostrovů již bylo dobře prozkoumáno na to, aby se nějaký ostrov jen tak ztratil v mlze.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu