Taširodžima – ostrov, který ovládly potulné kočky

Taširodžima – ostrov, který ovládly potulné kočky | zdroj: japantimes.co.jp


Ostrov, kde vládnou kočky: žije jich tu čtyřikrát víc než lidí!

TÉMATA: japonsko | cestování | zvířata

user-avatar

Markéta Oderská

10. 05. 2015 | 08:30

Pokud jste milovníky koček, pak japonský ostrůvek Taširodžima je pro vás ideální turistickou destinací. Koček je tu čtyřikrát víc než lidí a psi tady mají vstup přísně zakázán. Chatky, kde se můžete ubytovat, připomínají boudičky pro kočky, a kočkovitým šelmám je tu zasvěcena i svatyně. Není divu, že ostrůvku se přezdívá Kočičí ráj. Jednou jej možná budou mít čičinky celý pro sebe.

Invaze koček na ostrov Taširodžima sahá do takzvaného období Edo v letech 1603 až 1867, kdy v Japonsku vládli tokugawští šógunové. Tehdy se na ostrově kvůli produkci hedvábí pěstoval bourec morušový, a proto se kočky těšily velké úctě, neboť lovily myši, které byly hlavní hrozbou pro larvy zavinuté v kokonu. Kočky si časem oblíbili také místní rybáři, kteří z jejich chování dokázali vyčíst i předpověď počasí a odhadnout úspěch svého rybolovu. Kočky byly považovány za nositelky štěstí a blahobytu, tím víc, čím lépe se o ně lidé starali a krmili je. Místní si proto kočky předcházeli a zacházeli s nimi jako se šlechtou. Jedné nešťastnici, kterou kdysi pohřbil kus utržené skály, tady dokonce postavili svatyni.

Na ostrově Taširodžima vládnou kočky.

Časem kočky ostrov doslova ovládly – svým počtem čtyřnásobně převýšily lidskou populaci. Za posledních 50 let se totiž počet ostrovanů ztenčil z tisícovky na pouhou stovku! A zatímco se kočky dál utěšeně rozmnožují, ostrůvek Taširodžima stárne a vymírá. 83 procent obyvatel tvoří lidé v důchodovém věku a jen jednomu domorodci je méně než 45 let. Jestli to tak půjde dál, budou jednou žít na Taširodžimě jen samé kočky.

Přesto právě tyto krásné, roztomilé šelmičky štěstí a prosperitu místním přece jen přinášejí. Díky nim se totiž na ostrově pozvedl turistický ruch. Kočkomilové z celého světa sem přijíždějí, aby ve společnosti mňoukajících tvorů a ve speciálních kočičích boudách trávily své rajské dovolené. Ovšem pod jednou podmínkou – že psy nechají doma. Ti totiž mají vstup na ostrov přísně zakázán.  

user-avatar

Markéta Oderská

10. 05. 2015 | 08:30

Zavří­t reklamu