válkaČeskoslovenskoobjevy

Ostrov, kde vládnou kočky: žije jich tu čtyřikrát víc než lidí!

Ostrov, kde vládnou kočky: žije jich tu čtyřikrát víc než lidí!
Zdroj: japantimes.co.jp
+ 15 fotek+ 16 fotek

Pokud jste milovníky koček, pak japonský ostrůvek Taširodžima je pro vás ideální turistickou destinací. Koček je tu čtyřikrát víc než lidí a psi tady mají vstup přísně zakázán. Chatky, kde se můžete ubytovat, připomínají boudičky pro kočky, a kočkovitým šelmám je tu zasvěcena i svatyně. Není divu, že ostrůvku se přezdívá Kočičí ráj. Jednou jej možná budou mít čičinky celý pro sebe.

Markéta Oderská 10. května 2015

Invaze koček na ostrov Taširodžima sahá do takzvaného období Edo v letech 1603 až 1867, kdy v Japonsku vládli tokugawští šógunové. Tehdy se na ostrově kvůli produkci hedvábí pěstoval bourec morušový, a proto se kočky těšily velké úctě, neboť lovily myši, které byly hlavní hrozbou pro larvy zavinuté v kokonu. Kočky si časem oblíbili také místní rybáři, kteří z jejich chování dokázali vyčíst i předpověď počasí a odhadnout úspěch svého rybolovu. Kočky byly považovány za nositelky štěstí a blahobytu, tím víc, čím lépe se o ně lidé starali a krmili je. Místní si proto kočky předcházeli a zacházeli s nimi jako se šlechtou. Jedné nešťastnici, kterou kdysi pohřbil kus utržené skály, tady dokonce postavili svatyni.

Na ostrově Taširodžima vládnou kočky.

Na ostrově Taširodžima vládnou kočky.

Časem kočky ostrov doslova ovládly – svým počtem čtyřnásobně převýšily lidskou populaci. Za posledních 50 let se totiž počet ostrovanů ztenčil z tisícovky na pouhou stovku! A zatímco se kočky dál utěšeně rozmnožují, ostrůvek Taširodžima stárne a vymírá. 83 procent obyvatel tvoří lidé v důchodovém věku a jen jednomu domorodci je méně než 45 let. Jestli to tak půjde dál, budou jednou žít na Taširodžimě jen samé kočky.

Přesto právě tyto krásné, roztomilé šelmičky štěstí a prosperitu místním přece jen přinášejí. Díky nim se totiž na ostrově pozvedl turistický ruch. Kočkomilové z celého světa sem přijíždějí, aby ve společnosti mňoukajících tvorů a ve speciálních kočičích boudách trávily své rajské dovolené. Ovšem pod jednou podmínkou – že psy nechají doma. Ti totiž mají vstup na ostrov přísně zakázán.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu