válkaČeskoslovenskoobjevy

Ostrov Galešnjak je největší srdce na planetě. Dostává ale zabrat kvůli Valentýnu

Ostrov Galešnjak je největší srdce na planetě. Dostává ale zabrat kvůli Valentýnu
Zdroj: Profimedia

Ostrov Galešnjak ležící u pobřeží Chorvatska má přezdívku Ostrov zamilovaných. Důvod je jednoduchý. Jeho tvar tvoří téměř dokonalé srdce. Je to vlastně největší ostrov srdcovitého tvaru na světě. Jeho krásu ovšem kalí developerský projekt.

Tomáš Chalupa 14. února 2020

Ostrov byl objeven už za napoleonských dob, ovšem celosvětově známým se stal až v roce 2009, kdy se jeho snímky z ptačí perspektivy staly hitem internetu. Svět zjistil, že u Chorvatska leží velké srdce a na ostrov proudily zamilované dvojice. Plno tam bývá zejména na Den svatého Valentýna.

Ostrov nemá jinak žádné obyvatele, jeho majitelem je chorvatský podnikatel Tonči Jureško. Ten velmi rychle zjistil, že na tvaru ostrova se dá poměrně dobře vydělávat. Rozhodl se proto, že ostrov zkulturní, a pustil se do jeho odlesňování. Buldozery tak vytvořily na ostrově dva pruhy bez vegetace, které vyvolaly kritiku veřejnosti. Jureška to ale od jeho developerských záměrů neodradilo. Mimo jiné zde postavil kapli s altánem, když začala vzrůstat poptávka po svatbách. A místo původní vegetace zde hodlá vysázet olivovníky. Ty budou podle jeho mínění působit romantičtěji.

Zatím ale ostrov není zaplaven žádostmi o pořádání svatebních obřadů, neboť na ostrově chybí hotely, stravovací zařízení a jiné služby. A doufejme, že to tak i zůstane, neboť zdejší skalnatý terén není zrovna vhodný pro stavební práce.

 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu