válkaČeskoslovenskoobjevy

Ostře sledovaná podívaná: šílený vynálezce skáče z Eiffelovky. Jeho smrt zachytily kamery

+ 5 fotek+ 6 fotek

Bylo mrazivé únorové ráno roku 1912. Pod pařížskou Eifellovou věží již postávaly davy zvědavců, třicítka novinářů a dva filmové štáby. S úzkostí a napětím sledovali 33letého muže v podivném širokém plášti, který právě balancoval na zábradlí první plošiny ve výšce 57 metrů. Chvíli váhal, sbíral odvahu, ale pak skočil…

Jan Kyzlink 8. října 2015

Franz Reichelt byl francouzský krejčí pocházející z Rakouska, který se v 19 letech přestěhoval do Paříže. Volný čas trávil šitím parašutistického oděvu, který si sám navrhl. Podobal se plášti s obrovskou kápí, který se dal složit na zádech do batohu. Byl ušit z hedvábí, měřil asi 32 metrů čtverečních a a vážil 9 kilogramů.

Franz Reichelt ve svém padákovém oděvu

Franz Reichelt ve svém padákovém oděvu

Reichelt svůj vynález několikrát vyzkoušel na figurínách shozených z pátého patra jeho bytu. Tyto pokusy však ne vždy dopadly úspěšně. Reichelt se domníval, že se to nezdařilo kvůli malé výšce shozu. Proto požádal šéfa pařížské prefektury, aby jej mohl otestovat z Eifellovy věže. Trvalo rok, než dostal povolení. Pak nemeškal a na 4. února roku 1912 v 8 hodin ráno pozval pařížskou veřejnost a novináře. Poháněla ho touha po slávě i po penězích, neboť francouzský Aero Club vypsal odměnu 10 tisíc franků pro toho, kdo úspěšně předvede svůj návrh padáku.

Krejčí Franz Reichelt ráno před skokem

Krejčí Franz Reichelt ráno před skokem

Na místo tehdy dorazily dva kamerové štáby. Jeden natáčel nahoře na plošině a druhý filmoval zdola. Brzy ale bylo všem jasné, že Reichelt nebude padák testovat na figuríně, ale sám na sobě. Vylezl na stůl přistavený k zábradlí, rozvinul plášť, roztáhl paže. Přátelé, kteří jej doprovázeli, se mu snažili seskok vymluvit, on jim však řekl: „Chci to zkusit sám, bez triku, abych dokázal hodnotu svého vynálezu.“

Jednou nohou se postavil na zábradlí, pohlédl dolů, na chvíli zaváhal, ale pak skočil. Bylo 22 minut po osmé a celý skok byl natočen na kameru. Trval velmi krátce. Padák se totiž neotevřel a Reichelt dopadl v plné rychlosti na tvrdou, zmrzlou zem, až se kusy ledové tříště rozlétly dokola.

Přímý pád k zemi

Přímý pád k zemi

Reichelt byl na místě mrtev. Měl rozdrcenou pravou nohu i ruku a zlomenou lebku i páteř. Podle deníku Le Petit Parisien mu z úst, nosu i uší tekla krev. Oči měl dokořán otevřené a naplněné hrůzou. V místě, kam dopadl, se utvořil 15 centimetrů široký kráter v zemi.

Strážníci sbírají ze země Reicheltův padák.

Strážníci sbírají ze země Reicheltův padák.

Reichelt sice nevstoupil do historie tak, jak si asi přál, ale jeho snažení nebylo až tak marné. S křídlovými obleky se roztrhl pytel v 90. letech minulého století a daly základ novému sportu nazývanému windsuiting. Kromě toho filmové záběry jeho skoku patří k těm nejstarším, které v přímém přenosu zachytily ostře sledovanou tragédii.

Další články

Zavří­t reklamu