válkaČeskoslovenskoobjevy

Ostatky Napoleonova oblíbeného generála se našly pod tanečním parketem v Rusku

Generál Charles-Étienne Gudin nebyl tak slavný jako někteří jiní vojevůdci sloužící pod Napoleonem, ale byl nesmírně schopný a císař si ho vážil a měl ho v oblibě. Bonaparte byl také pravděpodobně posledním člověkem, který jej viděl naživu. Gudinovy ostatky byly po 200 letech znovu objeveny ve městě Smolensk.

Tomáš Chalupa 17. července 2019

Tým francouzských a ruských archeologů objevil ostatky čtyřiačtyřicetiletého muže, který měl jen jednu nohu a byl zabit zásahem dělostřelecké koule dne 22. srpna roku 1812. Ostatky byly nalezeny metr pod tanečním parketem v zábavním parku. Podle archeologů by mělo jít právě o Gudina. Ten skutečně přišel o nohu, navíc pravou nohu měl poraněnou z jiného boje. A i na kostře nalezené ve Smolensku byly patrné známky poranění na pravé noze.

Podle lékařských záznamů byla Gudinovi amputována noha pod kolenem poté, co byl zraněn při invazi do Ruska. Vděčný Napoleon nechal jeho jméno vytesat do Vítězného oblouku v Paříži a do Versailles nechal umístit jeho bustu. Jedna z pařížských ulic také nese jeho jméno. Jsou to ostatky vůbec prvního Napoleonova vojevůdce, které se podařilo v Rusku najít.

Bonaparte a Gudin se znali od dětství. Chodili spolu na vojenskou akademii v Brienne. Gudin byl mimořádně schopný, dokázal vyhrát či přežít všechny boje a potyčky. Velel divizi, jež porážela vojska zejména habsburské monarchie. Osudným se mu stal až střet s vojáky generála Pavla Tučkova, kteří kryli ústup ruských vojsk. Nakonec zemřel v bitvě u Smolenska. „Byl to generál, který strávil celý život v armádě. Zabili ho až Rusové. Napoleon byl jeden z posledních lidí, kteří ho viděli naživu,“ podotkl francouzský historik a archeolog Pierre Malinowski.

Zda archeologové nalezli skutečně ostatky Gudina, prokážou až DNA testy. Gudinův potomek kvůli tomu přicestoval do Moskvy. Výsledek bude jasný nejdříve za několik měsíců.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu