válkaČeskoslovenskoobjevy

Hledači válečných vraků našli po 70 letech ostatky italského pilota. Na místo je dovedl svědek havárie

Hledači válečných vraků našli po 70 letech ostatky italského pilota. Na místo je dovedl svědek havárie
Zdroj: warhistoryonline.comn
+ 2 fotky+ 3 fotky

Byl 21. duben 1944, když poručík Guerrino Bortolani havaroval se svým stíhacím letadlem Macchi C205 na severu Itálie v oblasti Padua. Bojoval proti americkým stíhačům a jeho stroj byl těžce poškozen. Letadlo se zarylo hluboko do písku poblíž strouhy potoka. Bortolani, který do poslední chvíle zápasil o to, aby s letadlem dokázal nouzově přistát, nepřežil. Pád letadla ale kdosi viděl.

Tomáš Chalupa 6. května 2015

Po více než sedmdesáti letech byly ostatky poručíka Bortolaniho objeveny v kokpitu vraku jeho letadla uprostřed pole. Našla je tam skupina amatérských hledačů válečných vraků, které k místu zavedl muž, který celou havárii viděl na vlastní oči.

Vrak letadla byl nalezen čtyři metry pod zemí. Některé části draku byly nalezeny dva kilometry od místa dopadu. Rozstřílené letadlo se zřejmě rozpadalo už za letu. Bortolani se nejspíše měl čas katapultovat, ale neudělal to. Snažil se zvládnout letadlo a nouzově přistát, což ho stálo život. Jako důkaz oddanosti své jednotce a vlasti měl Bortolani na prstě stále navlečený prsten, který dostal v akademii stíhacích pilotů.

Nález ostatků a vraku letadla vzbudil zájem místních úřadů, které dokázaly nalézt Bortolaniho příbuzné a také plánují uspořádat církevní pohřeb pilotových ostatků.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu