válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejlepší tankista války zemřel za záhadných okolností u české obce na Znojemsku

Nejlepší tankista války zemřel za záhadných okolností u české obce na Znojemsku
Zdroj: Wikimedia Commons

Nejlepšímu německému tankistovi Kurtu Knispelovi se právem říkalo Černý baron. Knispel byl mimořádná osobnost po všech stránkách, divoký, nezávislý, ale také rytířský. Možná proto mu nacisté nemohli přijít na jméno a propaganda se mu raději úplně vyhýbala.

Tomáš Chalupa 3. srpna 2021

Kurt Knispel se narodil na území Československa v Salisově v Jeseníkách, ale po okupaci získal německé státní občanství. Dal se k Wehrmachtu a stal se tankistou. Díky mimořádnému talentu a taktickým schopnostem dosáhl neuvěřitelných 168 vítězství (a to je ještě dalších 195 nepotvrzených). Na bojišti neměl konkurenci. Pro srovnání nejlepší americký tankista Creighton Abrams má na svém kontě 15 zničených tanků.

Knispel dokázal zničit stojící ruský T-34 na vzdálenost 3000 metrů. Bojoval jako nabíječ, střelec i velitel tanku snad na všech typech německých obrněnců. Prošel nespočtem tankových bitev, mezi kterými nechyběl Kursk, Minsk, Ladožské jezero, Stalingrad, Volha, ale také Normandie. Za své neuvěřitelné úspěchy byl vyznamenán mnoha řády, nejcennějším byl Řád německého kříže ve zlatě. Ale například na Rytířský kříž byl navržený celkem čtyřikrát, jenže jej nikdy nedostal.

Důvodem bylo, že Knispel vůbec nezapadal do představ o vzorném představiteli nacistické branné moci. Divoká kštice a vousy by se snad ještě daly omluvit, ale Knispel se hlavně netajil tím, že si o nacistech myslí své. A podle toho také konal. Když viděl, jak jeden esesák na východní frontě bije ruského zajatce, esesáka bez milosti seřezal. Málem z toho byl polní soud, ale Knispela prostě v tu dobu už nebylo možné jen tak někde soudit. Byl to hrdina, jeho úspěchy znal celý Wehrmacht. Vše se ututlalo, ale Knispel nikdy nezískal nejen Rytířský kříž, ale ani důstojnickou hodnost. Nejlepší tankista války zůstal pouhým rotmistrem.

Knispel se ke konci války snažil probít z Budapešti, kde se účastnil poslední šílené Hitlerovy ofenzivy, přes Československo do amerického zajetí. Jenže štěstí mu přestalo přát právě na našem území. Zemřel za nejasných okolností u Vlasatic nebo Nové Vsi na Znojemsku, údajně utrpěl za těžkých bojů průstřel břicha. Zemřel ve Vrbovci v polním lazaretu, kde jej také pohřbili. Jeho ostatky objevili historici Moravského zemského muzea teprve loni ve Vrbovci na místě jabloňového sadu společně s ostatky dalších 20 vojáků.

 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu