válkaČeskoslovenskoobjevy

Ospalá díra v Kazachstánu: lidé tady záhadně usínají a vědci neví proč

Ospalá díra v Kazachstánu: lidé tady záhadně usínají a vědci neví proč
Zdroj: siberiantimes.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Jsou tomu už dva roky, co obyvatele vesnice Kalachi v severním Kazachstánu postihla záhadná nemoc, při níž znenadání upadají do spánku, který v některých případech trvá i několik dní a je doprovázen ztrátou paměti, bolestmi hlavy, nevolností i halucinacemi. Do dnešní doby bylo evidováno už více než 150 případů, přičemž někteří lidé usínají opakovaně. Vesnici se od té doby přezdívá „ospalá díra“ a víc než polovina obyvatel se kvůli neznámé chorobě chystá odstěhovat.

tyrion 21. března 2015

Poprvé nemoc v Kalachi udeřila na jaře roku 2013. Spánek přepadal mladé i staré, v různou dobu a na nejrůznějších místech. Dojička Marina Felková usnula při dojení krávy a probudila se až za dva dny v nemocnici. Viktor Kazašenko „vytuhl“ během jízdy na motorce. V místním krámku se postupně složilo na zem všech pět prodavaček během otevírací doby. Diana Mikhelová se propadla do spánku při koncertní zkoušce a Alexandr Pavljušenko si dokonce“ustlal“ na hřbitově, ačkoli lékařům tvrdil, že byl na rybách. Lékaři si zprvu mysleli, že má tyhle stavy na svědomí nekvalitní vodka, jenže spáči, mezi kterými nechyběly ani děti, neměli žádný alkohol v krvi. Někteří z nich absolvovali cestu do říše spánku opakovaně. „Když se je snažíte vzbudit, zdá se, že chtějí otevřít oči, ale nemohou. Prostě spí a spí,“ říkál Igor Samušenko, jehož syn byl zmíněnou nemocí rovněž zasažen.

Některé z dětí trpěly také nepříjemnými halucinacemi. Jedno z nich líčilo, jak vidělo kolem sebe kroužit světla a koně, další spatřil svoji matku s osmi očima a jiné dítě mělo vidiny hadů a červů požírajících mu paže.

Vědcům se dosud nepodařilo stoprocentně určit příčinu onemocnění. Do konce minulého roku bylo přitom provedeno více než dvacet tisíc laboratorních a klinických testů zkoumajících vzorky vody, půdy, ovzduší, potravy, zvířat, stavebních materiálů i lidské krve. Testování dál pokračuje.

Spáči

Spáči

Názory odborníků na diagnózu se liší. Podle jedněch jde o druh toxické encefalopatie (onemocnění mozku), jiní ji dokonce označují za davovou psychózu pramenící ze společného psychického a mentálního stresu. Místní obyvatelé však mají jasno, viníkem jejich potíží je nedaleký uranový důl ze sovětské éry, který je již dvacet let uzavřen. Odborníci sice v lokalitě naměřili zvýšené hladiny radonu i oxidu uhelnatého, ale nakonec je vyloučili jako příčinu onemocnění.

„Jako anesteziolog můžu říct, že při anestezii používáme podobné plyny jako radon, ale pacienti se probudí nejpozději hodinu po operaci, kdežto tihle lidé spí dva až šest dní, takže si představme, jak velká by asi musela být koncentrace tohoto plynu. Navíc je zvláštní, že jeden člověk usne a ten druhý, co žije s ním, zůstane vzhůru,“ upozornil doktor Kabdrašit Almagambetov.

Letos v lednu však šéf ústavu pro bezpečnou radiaci v Národním jaderném centru Sergej Lukašenko přiznal, že v některých domech byly detekovány desetkrát vyšší hladiny oxidu uhelnatého, než připouštějí normy. „To by mohlo způsobovat symptomy této nemoci,“ prohlásil.

Uranový důl

Uranový důl

Než se však odborníkům podaří příčinu neznámé choroby jednoznačně identifikovat, „ospalá díra“ se do té doby zřejmě vylidní. Vedoucí činitelé ze sousedních okresů totiž lidem z Kalachi nabídli nové domovy i práci, přednost však dostanou hlavně rodiny s dětmi. Vesničané to vítají, více než polovina z nynějších 680 obyvatel už dala najevo, že se hodlá odstěhovat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu