válkaČeskoslovenskoobjevy

Osobní vznášedlo je cool, ale jak se ovládá a jak se na něm udržet?

Těžko v tuto chvíli říct, zda je osobní vznášedlo jen technologickou hříčkou, nebo ukazuje nějaký zásadnější trend v dopravě budoucnosti. Je pravdou, že řítit se na malé platformě rychlostí až 150km/h asi není úplně pro každého. Zatím se toho úspěšně zhostil jen Francouz Franky Zapata, který se vznášedlem proletěl nad přístavem Sausset-les-Pins. A byla to opravdu show.

Tomáš Chalupa 4. května 2016

Zapata se na stroji vznášel ve výšce až 50 metrů a urazil s ním vzdálenost 2 300 metrů. Velmi působivé byly jeho průlety nad zakotvenými loděmi v přístavu. Zapata letěl na stroji, který vyvinula jeho vlastní společnost Zapata Racing. Na podobném stroji už loni letěl i Kanaďan Catlin Alexandru Duru. I on si ho sám vynalezl a sestrojil. Zapatův FlyBoard využívá turbovrtulový motor, je schopen letět po dobu 10 minut a údajně je schopen vyletět do neuvěřitelné výšky 3 kilometry. Je otázka, kdo by něco podobného chtěl zkoušet.

Zapata ovšem neřekl, jak přesně svůj stroj ovládá, vidět je malý joystick, takže zřejmě jde o toto zařízení. Není ani vidět, jak startuje. Existují lidé, kteří celou věc považují za dobře vymyšlený podvod. „To video je opravdu neuvěřitelné. Je mi líto, ale tohle nemůže být skutečné,“ říká například Yoni Hesiler ze serveru BGR.com. Zapata to samozřejmě vše popírá a tvrdí, že za vývojem autonomního pohonu jsou čtyři roky tvrdé práce. Kdo nevěří, ať si nasedne, a zkusí si to sám.

Další články

Zavří­t reklamu