válkaČeskoslovenskoobjevy

OSN určila nejnebezpečnější místo pro ženy, neuvěříte, kde to je

OSN určila nejnebezpečnější místo pro ženy, neuvěříte, kde to je
Zdroj: iflscience.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Temná ulička, podchod, park nebo snad válkou zmítaná oblast? Nikoliv. Podle OSN je nejnebezpečnějším místem pro ženy jejich vlastní domov. Pokud se podíváme na to, kde ženy umírají nejčastěji následkem násilí, pak je to bohužel doma.

Tomáš Chalupa 7. prosince 2018

Loni bylo zavražděno celkem 87 tisíc žen. 50 tisíc z nich bylo usmrceno jejich manželem nebo partnerem. Každých 10 minut zahyne někde na světě žena a zabije ji někdo, kdo je její blízký. To jsou jasné závěry zprávy OSN. Denně je takto zavražděno 137 žen.

Trend je neúprosný, čísla se stále zvyšují, počet případů domácího násilí roste celosvětově bez ohledu na nejrůznější ochranné nebo osvětové programy. Do tohoto výčtu se nepočítají jen případy domácího násilí, které skončí tragicky, ale také nejrůznější vraždy ze žárlivosti, nenaplněné lásky nebo takzvaně „ze cti“. Ty posledně jmenované mají přitom se ctí jen velmi málo společného, jde o rodinou pomstu za to, že si dotyčná žena buď našla partnera, kterého ji doma neschválili, nebo provedla něco, co se rodině nelíbilo. Vraždy ze cti jsou páchány brutálním způsobem v Pákistánu, Afghánistánu a Indii, ale setkáváme se s nimi i u migrantských komunit v západní Evropě.

Když je řeč o Evropě, ta je v tomto ohledu jinak nejbezpečnějším místem, na 100 000 žen připadá statisticky jen 0,7 ženy zavražděné svým manželem nebo partnerem. V Africe jsou to tři ženy ze 100 000.

OSN navrhuje řešení v podobě dalšího zintenzivnění nejrůznějších ochranných a osvětových programů. Snahou je změnit „kulturní normy“ v zemích, kde je žena brána jako méněcenný jedinec, na němž je legitimní páchat násilí. U nás tolik vysmívaná teorie genderové rovnosti by měla být rozvíjena právě v zemích, kde je tradiční pohled na postavení mužů a žen naprosto odlišný od našeho. Jestli se to podaří, je otázka, ale začít se s tím musí. Zabíjet ženy nemůže mít oporu v kultuře ani tradici.

Další články

Zavří­t reklamu