válkaČeskoslovenskoobjevy

OSN podporuje projekt stavby plovoucích měst

OSN podporuje projekt stavby plovoucích měst
Zdroj: sciencealert.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Na kulatém stole pořádaném Organizací spojených národů se sešli přední architekti, inženýři a urbanisté, aby diskutovali problematiku vzniku udržitelných a trvale obydlených plovoucích měst. OSN tuší, že je lidstvo bude brzy potřebovat. A nemá jít o milionářská sídla pro smetánku, ale o skutečná města.

Tomáš Chalupa 1. května 2019

Dříve se na tyto projekty světové organizace i vlády dívaly spíše skepticky, jako na nějakou výstřednost, v lepším případě turistickou atrakci nebo jen futuristické snění. Nyní ale OSN skutečně podporuje program na vznik těchto mořských habitatů. Problematika aktuálně spadá pod program UN-Habitat (United Nations Human Settlement Programme). OSN věří, že program bude úspěšný a města na moři skutečně vzniknou.

„V našem týmu všichni chtějí tohle stavět. Nejsou to žádné teorie,“ říká také ředitel společnosti Oceanix Marc Collins, který se panelové diskuse rovněž zúčastnil. Oceanix se na stavbu plovoucích struktur a zařízení specializuje.

Hlavní výhody bydlení v plovoucím městě mají být dvě – vyřešení problémů s nedostatkem prostoru pro bydlení a také s očekávaným vzestupem hladiny oceánů. Města budou konstruována tak, aby bez úhony přečkala i největší mořské bouře včetně vln tsunami nebo hurikánů 5. stupně.

Oceanix je v oblasti plánování oceánského města velmi daleko. Má navržený svůj vlastní projekt nazvaný Oceanix City, za kterým stojí renomovaný architekt Bjarke Ingels. Město bude složené ze skupiny šestiúhelníkových platforem, z nichž každá bude mít 300 obyvatel. Šestiúhelníky jsou obecně považovány za nejvhodnější tvar při budování struktury plovoucího města. Skupina šesti platforem bude sloužit jako základní jednotka – tzv. vesnice. Šest vesnic dohromady může vytvořit město o 10 tisících obyvatel.

Ve městě nebudou žádné automobily, ostatně jejich používání by bylo v podmínkách města nepraktické a komplikované. Populární tam budou zejména kola, skateboardy nebo třeba segwaye. Velkou roli budou mít drony, které by měly sloužit k předávání zboží mezi městem a pevninou nebo mezi jednotlivými částmi města.

Dalším významným prvkem bude oceánské zemědělství nebo farmaření. Mnoho potravin se dá pěstovat pod mořem, nejen ryby, ale také korýši a další mořští živočichové by byli umístěni do speciálních farem nebo velkých kontejnerů.

Město bude spojeno s mořským dnem, ke kterému bude ukotveno. Mělo by se nacházet nejvíce dva až tři kilometry od pobřeží. V případě, že by se blížil opravdu velký hurikán nebo vlna tsunami, město by mohlo samo doplout k pobřeží, aby nemuselo živlům čelit na otevřeném moři.

Záměrem je také používat ekologické a přírodní materiály, jako je třeba bambus, recyklovat odpad a celkově postavit fungování města na ekologických principech. Je otázkou, na kolik vlastně ale takové bydlení na moři přijde a kdo si jej bude moci dovolit.

Na architekty plovoucích měst čeká velká spousta problémů a mnoho věcí zůstává nejasných. Záměr jít po této cestě je ale silný a jak říká ředitel programu UN Habitat Victor Kisob, program může pomoci řešit i problémy spojené s konstrukcí kolonie na Marsu.

Další články

Zavří­t reklamu