válkaČeskoslovenskoobjevy

Osmý div světa objeven po 130 letech

Osmý div světa objeven po 130 letech
Zdroj: listverse.com

Po 131 letech se vědcům možná konečně podařilo znovu najít dlouho ztracené růžové a bílé terasy u jezera Rotomahana na Novém Zélandu. Ty byly svého času prohlášeny přírodním divem světa.

Yvonne Pokorná 26. července 2017

Dlouho se mělo za to, že terasy navždy zničila erupce sopky Tarawera v roce 1886. Nyní ovšem tým novozélandských vědců tvrdí, že se jim podařilo najít místo, kde tyto terasy nepoškozené leží deset až patnáct metrů pod vrstvami bahna a popela.

“Svého času byly největší turistickou atrakcí na jižní polokouli. Celé lodě turistů z UK, Evropy i Ameriky podnikaly nebezpečné výpravy, aby je mohli spatřit,” říká jeden z členů týmu, badatel Rex Bunn. Nestaly se však tenkrát předmětem oficiálního výzkumu a nebyly zaznamenány jejich zeměpisné souřadnice.

Koupel v sintrových jezírkách novozélandských teras na fotografii z 19. století

Koupel v sintrových jezírkách novozélandských teras na fotografii z 19. století

V době své největší slávy byly novozélandské bílé a růžové terasy považovány za největší usazeniny křemitých sintrů na světě. Sintry vznikly ukládáním sedimentů z teplých vod minerálních pramenů a gejzírů. Zformovaly se do podoby bazénků kaskádovitě se svažujících do jezera Rotomahana. Na severovýchodním břehu se utvořila bílá terasa, zatímco ta růžová se nacházela na opačném břehu. Za svůj růžový odstín zřejmě vděčila přítomnosti rozsáhlých kolonií pigmentovaných bakterií, jako jsou třeba Thermus ruber – příbuzné mikroorganismům, které obývají proslulé Duhové jezero Morning Glory v americkém Národním parku Yellowstone.

Novozélandské terasy na obraze od Charlese Blomfielda.

Novozélandské terasy na obraze od Charlese Blomfielda.

Rex Bunn je přesvědčený, že terasy nebyly ani zničeny, ani stlačeny ke dnu jezera, jak se dříve vědci domnívali, ale byly zasypány bahnem a popelem, což je de facto zakonzervovalo. Proto se je rozhodl se svým týmem vypátrat. Loni byl v novozélandské knihovně objeven deník rakouského geologa Ferdinanda von Hochstettera, který v roce 1859 prováděl geologický výzkum ostrova a do mapy zaznamenal polohu obou teras.

Letecký pohled na jezero Rotomahana.

Letecký pohled na jezero Rotomahana.

Po roce studia této mapy a jejím srovnáním se současnými kartografickými daty jsou vědci nyní schopni určit, kde se obě terasy nacházejí. “Jsme si jisti, že jsme identifikovali lokaci teras. Jsme jim blíže než kdokoli za posledních 130 let,” prohlásili. Zbývá jen v těchto místech provést archeologický výzkum před tím, než budou zahájeny vykopávky. Růžové a bílé terasy se tak možná v budoucnosti znovu stanou turistickou atrakcí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu