Pro naši kulturu je nepochopitelné, jak někdo může zabít dítě kvůli strachu z ostudy.

Pro naši kulturu je nepochopitelné, jak někdo může zabít dítě kvůli strachu z ostudy. | zdroj: dailymail.co.uk


Osmnáctiletá Pákistánka odmítla tradiční svatební obřad. Rodina ji za to zaživa upálila

TÉMATA: islám | muslimové | ženská práva | pákistán

user-avatar

Simona Knotková

13. 06. 2016 | 12:00

Vraždy ze cti nejsou v muslimských zemích bohužel nic neobvyklého. Jednou z obětí se naposledy stala osmnáctiletá Zeenat Rafiq. Její provinění? Namísto tradiční svatby si svého přítele vzala civilní cestou.

Zeenat Rafiq z pákistánského Láhauru se minulý měsíc provdala za Hasana Khana. Nestalo se tak ale tradičním způsobem – mladá dvojice si řekla své ano na magistrátu. Z civilního obřadu nebyla nadšená rodina nevěsty, která požadovala svatbu zopakovat. Zeenat požadavkům svých příbuzných však odmítla vyhovět a rodina se tak ze strachu, že se o jejich dceři bude mluvit jako o zběhlé, rozhodla pro radikální řešení.

Když se Zeenat ocitla sama bez manžela, matka ji společně s bratrem přivázala k lůžku, polila petrolejem a zapálila. Podle výpovědi Hasana se mladá žena něčeho podobného obávala už dříve a manžela prosila, aby ji neopouštěl.

Je to přitom jenom několik dnů, co byla v Paňdžábu upálena devatenáctiletá učitelka, která si odmítla vzít staršího muže. Minulý měsíc pak skupinka místních lidí upálila sedmnáctiletou dívku, která pomáhala "zběhnout" své kamarádce.

Ročně přijde kvůli vraždě ze cti o život až tisíc dívek a žen.

user-avatar

Simona Knotková

13. 06. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu