Vyschlé jezero odhalilo během parného léta něco opravdu nečekaného.

Vyschlé jezero odhalilo během parného léta něco opravdu nečekaného. | zdroj: thelocal.se


Osmiletá dívka našla v jezeře meč z předvikingské éry. Starý může být až 1600 let

TÉMATA: švédsko | vikingové

user-avatar

Simona Knotková

10. 10. 2018 | 09:00

Letošní léto si nebývalým objevem okořenila osmiletá Saga Vanecek. V jezeře Vidöstern ve švédské obci Tånnö našla historický artefakt z předvikingské éry.

"Byla jsem venku a házela jsem do vody kameny a klacky. Narazila jsem pak na nějakou tyčku. Vytáhla jsem ji z vody, a zase jsem ji tam chtěla hodit zpátky, když jsem si všimla, že má rukojeť. Na konci byla trochu zašpičatělá a byla celá rezavá. Vytáhla jsem ji a začala jsem pak křičet: 'Tati, našla jsem meč!'" vypraví dívka s americkými, švédskými i českými kořeny, která se do Švédska přestěhovala z amerického Minneapolisu.

Její otec si zprvu myslel, že se jedná jenom o pohozenou hračku. Sousedé ho ale přesvědčili, aby nález meče nahlásil místním autoritám. Archeologové následně potvrdili, že se jedná o meč, který je nejméně tisíc let starý. Dost možná ale pochází už z 5. až 6. století, tedy z předvikingské éry.

"Měří 85 centimetrů a je ve velmi dobrém stavu. Už se nemůžeme dočkat na restauraci, která nám meč odhalí v plné kráse," nechal se slyšet Mikael Nordström z muzea v Jönköpingu. Doplnil, že restaurační proces potrvá nejméně rok.

Meč je nyní v péči restaurátorů.

I když se jedná o objev z léta, veřejnost se o něm dozvěděla teprve v říjnu. Archeologové se totiž báli, že by někdo mohl situace  zneužít a vydal by se do oblasti pátrat na vlastní pěst, což by poškodilo jejich vlastní výzkum. "Poprosili jsme Sagu, aby o tom nikomu neříkala. Ve vodě jsme našli ještě brož pocházející ze stejné doby. Jezero tak mohlo dříve sloužit jako obětní místo," míní Nordström.

Dívka o svém objevu prý řekla jenom nejlepší kamarádce. Teprve nyní si může užívat svých patnáct minut slávy. "Myslím, že udržet to tajemství bylo ještě těžší pro mě než pro ni," říká otec Andy Vanecek. "Je úžasné, že meč bude jednou v muzeu a třeba ponese její jméno. A bude tam možná tisíce let. Někteří kamarádi vtipkují, že Saga je teď nová švédská královna."

Dodává, že si objevu cení i jako sportovní fanoušek. Už několik let je totiž velkým příznivcem týmu Minnesota Vikings.

user-avatar

Simona Knotková

10. 10. 2018 | 09:00

Zavří­t reklamu