válkaČeskoslovenskoobjevy

Ošklivé pády na vojenských přehlídkách: vojáci v horku kolabují a padají na zem jak podťatí

Ošklivé pády na vojenských přehlídkách: vojáci v horku kolabují a padají na zem jak podťatí
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Stát někdy i celé hodiny v řadě na vojenské přehlídce, to není jen tak. Občas se stane, že voják ztratí vědomí a zkolabuje. Přehlídka však musí jet dál. Někdy se vojáka podaří v tichosti odklidit, jindy ho nechají ležet.

Tomáš Chalupa 17. července 2015

Například v roce 1970 královna Alžběta projížděla kolem nastoupené gardy na tradiční inspekci. Při průjezdu zezadu jednotky spatřila ležícího vojáka. Protokol nedovoluje, aby cokoliv udělalala, a tak jednoduše jela dál.

Podobné situace přitom mohou být poměrně nebezpečné. Vojáci na přehlídkách stojí tak, že se jakoby zapřou do kolen. Anglicky se tomu říká doslova lock knees, tedy že kolena uzamknou. Stojí se jim tak pohodlněji, ale instruktoři to vojákům zakazují, protože celá váha těla spočívá jen na kostech a svaly se mohou dostat do křeče. Takovýto postoj navíc způsobí, že pokud voják ztratí vědomí, není schopen rychle pohnout nohou, aby zabránil pádu. Následuje tak úder do hlavy při dopadu na zem bez jakéhokoliv zbrždění rukou nebo nohou. Hrozí otřes mozku nebo jiná zranění. Zejména při pádu na obličej může voják dopadnout ošklivě.

To se stalo například na přehlídce ve Španělsku v roce 2011, kam dorazil princ Charles a princezna Camilla. Jeden voják kvůli horku omdlel a dopadl rovnou na obličej. Měl to štěstí, že ho kolegové zvedli a dostali pryč. Podobných případů se stává poměrně mnoho, zejména v letních horkých měsících se vojáci navlečení do uniforem občas dostanou do problémů a omdlí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu