válkaČeskoslovenskoobjevy

Osiris, mocný a záhadný bůh starého Egypta

Osiris, mocný a záhadný bůh starého Egypta
Zdroj: ancientpages.com

Osiris byl jeden z nejmocnějších bohů starověkého Egypta. Byl to bůh smrti a znovuzrození, což už samo o sobě by stačilo, aby měl u lidí dostatečnou vážnost. Navíc ale byl také bohem plodnosti a úrody. Původ jeho jména je však stále nejasný.

Tomáš Chalupa 6. července 2017

Společně s Hórem a Reem byl Osiris jedním ze tří nejdůležitějších božstev v Egyptě. O Osirisovi píše už Plutarchos ve svých spisech. Podle báje byl Osiris zabit svým bratrem Sethem, který usiloval o jeho trůn. Bohyně Isis a Nephetys, která byla Sethovou ženou, ale mrtvého Osirise našly a přivedly k životu. Osiris za to umožnil, aby Isis otěhotněla. Sám se stal bohem podsvětí.

Osirisův význam mezi egyptskými bohy postupem času vzrůstal. Časem se dostal až naroveň nejmocnějšího boha Rea, který byl pánem nebes, zatímco Osiris byl pánem podsvětí. A jak známo, Egypťané byli podsvětím a posmrtným životem doslova posedlí. Jeho význam dokonce přerostl hranice Egypta, Řekové kupříkladu spojovali svého boha Dionýsa právě s egyptským Osirisem.

Osiris byl v malbách znázorňován v podobě lidské mumie. Jeho kůže byla černá, což byla barva podsvětí. Býval vyobrazován s bílou korunou symbolizující vládu nad Horním Egyptem. V jedné ruce vždy drží hák, což je další z jeho atributů. Kult Osirise byl ve starověkém Egyptě nesmírně silný a dodnes je toto jméno živé v tamní kultuře.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu