válkaČeskoslovenskoobjevy

Osamělý a zoufalý muž chtěl spáchat sebevraždu. Zachránil ho jeden vzkaz na sociální síti

Osamělý a zoufalý muž chtěl spáchat sebevraždu. Zachránil ho jeden vzkaz na sociální síti
Zdroj: boredpanda.com

Patrick Cakirli neměl rodinu, kamarády ani přítelkyni. Poslední záchranu před osamělostí pro něj představoval vzkaz, který publikoval na sociální síti.

Simona Knotkova 21. března 2018

„Zoufale potřebuju nové kamarády. Jsem osamělý a procházím si nejtěžším obdobím svého života. Od dvou do osmi odpoledne budu sedět na schodech před městskou radnicí. Poznáte mě podle černých kalhot a batohu North Face,“ napsal si v prosinci roku 2016 na Jodel, sociální aplikaci, ve které mezi sebou můžou lidé z blízkého okolí anonymně komunikovat. Na jeho výzvu zareagovalo třináct dalších lidí.

„Zaplavila mě z toho taková radost, že jsem musel potlačovat slzy. Hodně lidí se mi během večera svěřilo, že je osamělost také ubíjela, ale báli se s tím cokoliv udělat kvůli stigmatu, které ji provází,“ vypráví Patrick Cakirli.

Foto z prvního večera. Patrick Cakirli je úplně napravo

Foto z prvního večera. Patrick Cakirli je úplně napravo

Mladého Dána negativně ovlivnilo už dětství strávené v dětských domovech. V září roku 2016 se s ním po šesti letech rozešla přítelkyně, jediný další člověk v jeho životě. „Nikdy jsem neměl moc kamarádů. Těch pár jsem ztratil v roce 2010, v době, kdy jsem začal chodit se svou ex-přítelkyní. Po rozchodu se mi zhroutil celý svět a byl jsem na pokraji sebevraždy. Nastoupil jsem do psychiatrické léčebny, ale po týdnu intenzivní péče mě propustili,“ svěřil se.

Setkání, které rozpoutal jeden vzkaz na sociální síti, se hned na další den stalo virálem. O rozhovor s mužem měla zájem největší rádiová stanice v zemi i velké televizní kanály. Cakirli jejich nabídky zprvu odmítal, protože se bál o svém příběhu vyprávět. Nakonec se ale rozhodl překonat společenské tabu a otevřenou zpovědí pomoci třeba i ostatním. Podle statistik se totiž až 210 tisíc Dánů cítí osamělých. Později založil na Facebooku platformu, díky které mohou osamělí lidé navazovat nové kontakty a povídat si o svém problému s ostatními. Někteří její členové se zúčastnili také společného desetidenního výšlapu.

Účastníci pochodu z Copenhagenu do Aarhusu

Účastníci pochodu z Copenhagenu do Aarhusu

„Je to síť, na které můžete odhalit svou slabost a zranitelnost, a nikdo se vám za to nevysměje. Síť, ve které se společně můžeme postavit proti tabu, jakým je v moderní společnosti samota,“ doplňuje její tvůrce.

Kvůli svým novým aktivitám opustil školu a plně se angažuje v pomoci osamělým. Bylo to prý nejlepší rozhodnutí, které ve svém životě udělal.

Další články

Zavří­t reklamu