George Orwell prohlédl Hitlerovy plány na základě četby Mein Kampfu.

George Orwell prohlédl Hitlerovy plány na základě četby Mein Kampfu. | zdroj: historybuff.com


Orwell si přečetl Mein Kampf a hned věděl, že Německo napadne Rusko

TÉMATA: hitler | george orwell | mein kampf

user-avatar

chalkon

17. 05. 2016 | 14:00

Slavnému britského spisovateli George Orwellovi se dostal do rukou Mein Kampf v březnu roku 1940. Knihu pozorně přečetl a recenzoval. A zjistil zajímavé věci.

Orwell četl Hitlerův Mein Kampf půl roku před tím, než začalo bombardování Londýna a válka ještě zdaleka nenabrala ty nevyšší otáčky. Přesto už tehdy napsal: "V Hitlerově mysli je rusko-německý pakt jen dočasná alternativa k danému směru. V Mein Kampfu se píše, že první musí být zničeno Rusko a až po té Velká Británie. Věci se však otočily, protože se ukázalo, že Rusko je mnohem lehčeji uplatitelné než Velká Británie. Rusko přijde na řadu ihned poté, co Velká Británie zmizí z centra dění."

Orwell také velmi pozorně rozebral podstatu nacismu, který skýtá podle něj mnohem hlubší pocit naplnění než jakákoliv jiná hédonistická filozofie. Poskytuje totiž lidem možnost obětovat se pro vyšší hodnoty, což je podle něj jedna z důležitých věcí v lidské psychice. "Faktem je, že je na něm něco přitažlivého. [...] Hitler ví, že lidské bytosti nechtějí jen pohodlí, bezpečí, krátkou pracovní dobu, hygienu, antikoncepci a vůbec zdravý rozum; oni také chtějí, alespoň občas, bojovat a obětovat se, nemluvě o bubnech, vlajkách a vlasteneckých přehlídkách," uvedl autor slavných románů Farma zvířat a 1984, popisujících nehumánnost totalitních ideologií.

user-avatar

chalkon

17. 05. 2016 | 14:00

Zavří­t reklamu