válkaČeskoslovenskoobjevy

Orwell si přečetl Mein Kampf a hned věděl, že Německo napadne Rusko

Orwell si přečetl Mein Kampf a hned věděl, že Německo napadne Rusko
Zdroj: historybuff.com

Slavnému britského spisovateli George Orwellovi se dostal do rukou Mein Kampf v březnu roku 1940. Knihu pozorně přečetl a recenzoval. A zjistil zajímavé věci.

chalkon 17. května 2016

Orwell četl Hitlerův Mein Kampf půl roku před tím, než začalo bombardování Londýna a válka ještě zdaleka nenabrala ty nevyšší otáčky. Přesto už tehdy napsal: V Hitlerově mysli je rusko-německý pakt jen dočasná alternativa k danému směru. V Mein Kampfu se píše, že první musí být zničeno Rusko a až po té Velká Británie. Věci se však otočily, protože se ukázalo, že Rusko je mnohem lehčeji uplatitelné než Velká Británie. Rusko přijde na řadu ihned poté, co Velká Británie zmizí z centra dění.“

Orwell také velmi pozorně rozebral podstatu nacismu, který skýtá podle něj mnohem hlubší pocit naplnění než jakákoliv jiná hédonistická filozofie. Poskytuje totiž lidem možnost obětovat se pro vyšší hodnoty, což je podle něj jedna z důležitých věcí v lidské psychice. „Faktem je, že je na něm něco přitažlivého. […] Hitler ví, že lidské bytosti nechtějí jen pohodlí, bezpečí, krátkou pracovní dobu, hygienu, antikoncepci a vůbec zdravý rozum; oni také chtějí, alespoň občas, bojovat a obětovat se, nemluvě o bubnech, vlajkách a vlasteneckých přehlídkách,“ uvedl autor slavných románů Farma zvířat a 1984, popisujících nehumánnost totalitních ideologií.

Další články

Zavří­t reklamu