válkaČeskoslovenskoobjevy

Ornitolog sváděl samici, aby zachránil jeřáby před vyhynutím

Ornitolog sváděl samici, aby zachránil jeřáby před vyhynutím
Zdroj: host.madison.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Cenami ověnčený George Archibald je žijící ikonou mezi ornitology. Tento muž proslul tím, že tři roky se dvořil samici jeřába amerického, dokud nesnesla vejce. Zachránil tak celý tento druh vzácného ptáka před vyhynutím.

Markéta Oderská 7. září 2015

Příběh se začal psát v roce 1976. Tex byla jedinou samicí jeřába amerického v Zoologické zahradě v San Antoniu v Texasu. Byla rovněž jednou z asi 100 posledních žijících amerických jeřábů na světě. Vědci z Mezinárodní nadace pro jeřáby se sídlem v Baraboo do ní vkládali velké naděje, že pomůže rozmnožit populaci těchto ptáků. Byl tu však jeden velký problém: Tex se považovala za člověka!

Sotva se v roce 1967 vylíhla, měla zdravotní problémy, takže se dostala do rukou lidí, kteří o ni téměř do její dospělosti pečovali. Se samci svého druhu tak vůbec nepřišla do kontaktu. Tím si utvořila úzký vztah k lidem a nebyla schopna se pářit s jinými jeřáby. George Archibald však dostal fantastický nápad – rozhodl se, že roli samce převezme na sebe. Pokusí se dvořit Tex stejným způsobem, jako to dělají samci jeřábů.

Když se chce jeřáb se samicí spářit, důležitě kolem ní vykračuje, naparuje se, dupe, vydává zvuky, čechrá si peří, které pak v celé své kráse ukazuje. Pokud se mu podaří vzbudit zájem, protějšek začne jeho pohyby napodobovat. Oba pak spolu bok po boku tančí velkolepý námluvní tanec, při kterém skáčou, točí se, mávají křídly, uklánějí se, hlasitě troubí a vyhazují do vzduchu větvičky. To stimuluje jejich hormony a připravuje je na páření. V případě Tex by jen stačilo, aby snesla vejce, které by se pak nechalo uměle oplodnit.

George se tedy přestěhoval i s postelí na celý měsíc do domečku v zoologické zahradě společně s Tex. Během té doby si samice k němu vytvořila emocionální pouto. „Celou dobu jsem k ní mluvil. Jak jaro ubíhalo, začal jsem tancovat, a ona na to reagovala. Tanec je způsob, jak jeřábi iniciují páření,“ řekl Archibald v roce 1982 v rozhovoru pro The New Yorker. Společně postavili hnízdo z kukuřičných klasů a sena a Tex nakonec snesla první vejce. Bohužel kvalita použitého spermatu nebyla dobrá, takže se vejce nepodařilo oplodnit.

George tančí před samicí.

George tančí před samicí.

George se však nemínil vzdát. Příští rok zkusil to samé a vejce bylo oplodněno. „Byl jsem štěstím bez sebe. Cítil jsem se jako otec,“ řekl. „Slyšel jsem mládě pípat uvnitř skořápky, jenže to pak těsně před vylíhnutím zemřelo. Jaká škoda!“ vyprávěl. Další pokus vykonal v roce 1979, tehdy však skořápka vejce byla příliš měkká.

Příští rok Georga vystřídal jiný ornitolog, ale Tex si ho neoblíbila. Po něm přišel za rok jiný nápadník a před Tex tančil sedm dní, ale ani o něj samice neprojevila zájem. „Nechtěla nikoho jiného než mě,“ vysvětlil George. Když si totiž jeřáb vybere partnera, uzavírá s ním vztah na celý život a je mu věrný. A tak se George k Tex znovu vrátil, aby podnikl poslední pokus. Opět se přestěhoval k ní do výběhu. Mával pažemi, skákal, zvedal kolena a dělal všelijaké pohyby, aby na samici zapůsobil. Jeho úsilí se vyplatilo – Tex snesla vejce, které bylo plodné.

Aby se předešlo jakékoli lapálii, vzal vejce z hnízda a nahradil je jiným. Odborníci pak o pravé vejce s nesmírnou opatrností pečovali, až se z něj 3. června 1982 konečně vylíhlo samčí mládě. Dostalo jméno Gee Whiz.

Jeřáb americký

Jeřáb americký

Tehdy se George se svou ptačí rodinkou stal národní senzací. Johny Carson jej pozval jako hosta do své noční show. Pár hodin před vystoupením však dostal ornitolog smutnou zprávu, že do výběhu vtrhla smečka mývalů a jeho Tex zardousila. Když to pak George vyprávěl v televizním studiu, vyvolalo to v mnoha divácích velké pohnutí. Zároveň to obrátilo pozornost lidí k otázce ochrany ohroženého ptactva. Chov ptáků v zajetí díky jejich podpoře mohl pokračovat a vedl k nárůstu populace jeřábů amerických. Pod dojmem těchto úspěchů Mezinárodní nadace pro jeřáby rozšířila svoji činnost do celého světa. George Archibald je nyní zapojen do ochrany jeřábů v Severní Koreji, Africe, Severní Americe. Navštěvuje řadu vzdálených míst – v Afghánistánu, na Kubě, v Indii, Rusku, aby pomohl s ochranou tamního vodstva a luk, tedy stanovišť, kde tito živočichové přebývají.

V roce 2012 oslavil Gee Whiz již 30. narozeniny. Za tu dobu zplodil již mnoho potomků a jedna samice se stala dokonce první svého rodu, která vyrůstala ve volné přírodě. „Říkám jí má úžasná ptačí vnučka,“ svěřuje se George se smíchem. „Tráví zimu s mou vnučkou na jezeře Goose Lake v Indianě. Moc na ně na obě myslím,“ dodává se zjevnou dědečkovskou pýchou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu