válkaČeskoslovenskoobjevy

Orlando není jediné, v New Orleans kdysi zabili 32 gayů

Orlando není jediné, v New Orleans kdysi zabili 32 gayů
Zdroj: nytimes.com

Dnes se v médiích přetřásá děsivý masakr, který se odehrál v nočním klubu v Orlandu. Gayové ale byli zabíjeni i při jiné tragické události, která se udála v New Orleans v roce 1973.

Tomáš Chalupa 16. června 2016

Tehdy se hrůznému masakru dostalo mnohem menší popularity. Gayové měli stigma kriminálních živlů a pedofilů, kostely proto odmítly mrtvé pohřbívat. Média i politici jejich smrt spíše zlehčovali nebo se jim dokonce vysmívali.

Vše se odehrálo 24. června 1973 v baru UpStairs Lounge. Žhář polil schody do podniku hořlavinou a zapálil je. Pak zazvonil na zvonek. Když se vstupní dveře otevřely, vzduch zvenčí vehnal dovnitř podniku ohnivou kouli. Několika lidem se podařilo uniknout, ale přes tři desítky jich uhořely uvězněny mezi plameny.

Pohled na mrtvá těla byl děsivý, přesto zdaleka ne všemi otřásl. Mezi mrtvými byl i reverend Bill Larson, jehož zuhelnatělé tělo bylo nalepeno na okenní mříže. Jeho matka však odmítla převzít ostatky a pohřbít je – tak moc se styděla za to, že její syn byl homosexuál. Podobných případů bylo více, u některých se nedostavil nikdo, aby je identifikoval. Přestože ti lidé měli své příbuzné a přátele, někteří prostě nechtěli být spojováni s homosexuály.

Požár klub zcela zničil.

Požár klub zcela zničil.

Starosta města Moon Landrieu odmítl kvůli události přerušit svou dovolenou. Teprve o čtyřicet let později jeho syn Mitch Landrieu, který se shodou okolností rovněž stal starostou, nařídil, aby se hrůzný útok na bar oficiálně připomínal jako památný den.

Kdo vlastně stál za celým útokem? Policie nikoho neobvinila, žháře a masového vraha nevypátrala. V podezření byl jeden muž, ale ten nebyl nikdy uvězněn. Rok po požáru spáchal sebevraždu, a tím celá věc skončila.

Je dobré si připomenout, jak se od těch dob změnil pohled na homosexuály. Dnes se nacházejí ve zcela jiné pozici, na jejich orientaci se již nenahlíží jako na úchylku či duševní poruchu a většinová společnost je příjímá mnohem liberálněji než před čtyřiceti lety. Nedávný masakr v Orlandu však zároveň ukázal, že ne všichni jsou s homosexualitou srovnaní.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu