Start Orionu na nosné raketě Delta IV | zdroj: internet


Orion jednou možná ponese lidi k Marsu, teď úspěšně odstartoval a také přistál

TÉMATA: výzkum vesmíru | mars | orion

Dlouho očekávaný start rakety Orion se po jednodenním odkladu konečně uskutečnil v pátek 5. prosince. Toto datum je dobré si zapamatovat, protože jednou možná bude zapsáno v učebnicích dějepisu. Jde o první úspěšný start rakety, která má dostat lidi na Mars.

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 12. 2014 | 09:42

Start Orionu

Amerika se tak po 40 letech vrací k testování vlastních kosmických plavidel určených pro vzdálenější mise než jsou oblety Země na nízké orbitě. Raketu postavila firma Lockheed Martin, která dostala tuto zakázku už za éry prezidenta G. W. Bushe.

Modul Orion

Dnešním úspěšným startem Orionu se otevírá nová kapitola vesmírných letů. Američané jsou zpět, jak již bylo řečeno, po mnoha letech s vlastní lodí a mají ambici letět s ní k Marsu. Nyní začíná období testování a zkoušek. Tento let je první z nich. Zdaleka však není vyhráno. Orion zatím jen dvakrát obletěl Zemi, na palubě nebyli žádní lidé. Ti by se tam mohli objevit nejdřív v roce 2018. Ale možná až v roce 2021 nebo ještě později. A pak? V roce 2030 zamíří mise s lidskou posádkou k Marsu. To bude nejdůležitější milník v dějinách kosmonautiky.

Orion se přepravuje na kosmodrom

Jenže teď není rok 2030 a Orion se teprve zkouší. Například jeho tepelný štít, který je největší, jaký kdy byl použit. Nových technologií, které je potřeba vyzkoušet, je ale celá řada, například stínění proti radiaci nebo záchranná věžička s padáky a malými motorky.  

Padáky se rozevřely, mise byla úspěšná

Samotná mise Orionu trvala jen čtyři a půl hodiny. Modul Orion na raketě Delta IV doletěl až do výšky 5800 kilometrů. Modul se úspěšně odpojil a letěl sám vesmírným prostorem.  Pak se automaticky navedl do atmosféry, kde za použití brzdných trysek a padáku přistál na Tichéhm oceánu poblíž Kalifornie. Podle prvních zpráv vše proběhlo na výbornou a systémy fungovaly výborně. 

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 12. 2014 | 09:42

Zavří­t reklamu